Muškáty milují světlo a prostor. I začátečník se může dočkat překrásných květů s intenzivní vůní
V létě se balkony, terasy a okenní parapety plní voňavými a pestrobarevnými květy muškátů. Není na tom vůbec nic divného, protože se jedná o rostliny, které i při minimální péči vypadají krásně. Pokud vám vaše muškáty nekvetou tak bohatě nebo tak dlouho, jak byste si přáli, zkuste dodržovat několik základních pravidel. Odvděčí se vám stonásobně.
Slunné stanoviště
Muškáty neboli pelargonie patří mezi květiny vhodné pro začátečníky, jejichž pěstování zvládnou i lidé bez jakýchkoliv zkušeností. S minimálním úsilím je možné muškáty přimět, aby dlouho těšily naše oči. Vůně květů navíc účinně odpuzuje komáry, proto je dobré vysazovat je právě na balkonech a parapetech.
Pelargonie milují světlo, nejlépe se jim tedy bude dařit na slunném stanovišti. Je to jedna z mála rostlin, které si mohou dovolit i majitelé oken a balkonů orientovaných na jih. Na světlém stanovišti začnou muškáty rychleji vyvíjet své působivé květy. Pokud jste si muškáty přinesli z obchodu, co nejdřív je umístěte na světlo a slunce. Čím dříve to uděláte, tím lépe pro rostlinu.
Dostatek prostoru a vlhká půda
Druhou, neméně důležitou zásadou v pěstování muškátů je poskytnout jim vhodný a dostatečný prostor, aby mohly růst. V tomto případě je nutné pamatovat na dodržení vzdálenosti 25 až 30 centimetrů mezi sazenicemi v truhlících. Na půdu není rostlina příliš náročná, stačí substrát určený pro balkonové kvetoucí rostliny. Zakoupit ale samozřejmě můžete i substrát určený přímo pro muškáty, který je v prvních týdnech zásobí vhodným hnojivem.
Pelargonie k růstu potřebují neustále vlhkou půdu, to jsou pro ně ideální podmínky. Příliš suchá nebo přelitá půda způsobí, že se květy budou vyvíjet mnohem pomaleji a nebo začnou poupata zasychat ještě před vykvetením. Čas od času rostlinu přihnojte buď hnojivem určeným pro kvetoucí balkonové rostliny, případně domácím hnojivem z banánových slupek.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/pelargonium/growing-guide