Selective Focus Shot Beautiful Butterfly Sitting Branch With Small Pink Flowers

Motýli jsou pro zahradu velkými pomocníky. Přilákat je můžeme vybranými rostlinami

Motýli jsou nejen krásná a jemná stvoření, ale jsou také důležití pro udržení ekologické rovnováhy naší planety. Hrají zásadní roli při opylování a jsou indikátory zdravého ekosystému. Mít motýly na zahradě proto může být skvělým doplňkem venkovního prostoru. V tomto článku probereme význam motýlů v zahradě a jak je na ni přilákat.

Proč jsou motýli pro zahradu důležití

Motýli hrají zásadní roli při opylování. Když se při hledání nektaru pohybují z květu na květ, pomáhají přenášet pyl z jedné rostliny na druhou. Tento proces je nezbytný pro reprodukci rostlin a pro zachování biologické rozmanitosti naší planety. Bez opylovačů, jako jsou motýli, by totiž mnoho rostlin nebylo schopno produkovat plody.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivová polévka dodá vitamíny a zasytí

Motýli jsou také důležitými ukazateli zdravého ekosystému. Jsou totiž vysoce citliví na změny ve svém prostředí a přítomnost motýlů v zahradě je proto dobrým znamením, že ekosystém je zdravý a prosperující.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak přilákat motýly do zahrady

Pokud chcete přilákat motýly do své zahrady, můžete pro to udělat několik věcí:

  • Zasaďte jejich oblíbené květiny: Motýly přitahují pestrobarevné květiny se sladkou vůní. Mezi nejlepší květiny patří komule, levandule, ostálky, afrikány a třapatky.
  • Zasaďte také hostitelské rostliny: Mnoho druhů motýlů vyžaduje specifické hostitelské rostliny, kterými se jejich housenky živí. Zasazením hostitelských rostlin můžete povzbudit motýly, aby zde kladli vajíčka, a zvýšili tak svou populaci.
  • Poskytněte jim zdroj vody: Motýli potřebují vodu k pití a k regulaci tělesné teploty. Mělká miska s kameny nebo oblázky může poskytnout místo pro jejich odpočinek a doplnění tekutin.
  • Vyhněte se používání pesticidů: Pesticidy mohou být škodlivé pro motýly a jiné opylovače. Snažte se ve své zahradě vyhnout používání pesticidů nebo v případě potřeby použijte přírodní alternativy.
  • Poskytněte úkryt: Motýli potřebují úkryt před větrem a deštěm. Výsadba keřů nebo stromů může poskytnout motýlům bezpečné útočiště k odpočinku a úkrytu.
Zdroj: https://www.nhm.ac.uk/discover/how-to-attract-butterflies.html
Přidat na Seznam.cz