Assortment With Food Containers Shelves

Moly lze chytit do pasti, potraviny ochrání pravidelný úklid a správné skladování

Moučný mol je běžným škůdcem, který napadá skladované obilí a potravinářské produkty v domácnostech a zařízeních na zpracování potravin. Larvy mohou zničit širokou škálu potravinářských produktů. V tomto článku probereme typy potravin, které mouční moli napadají, a poskytneme domácí řešení, jak se jich zbavit.

Které potraviny moli napadají nejčastěji?

Mouční moli jsou přitahováni jakýmkoliv druhem potravin, který obsahuje obiloviny nebo cukry. Patří sem pšeničná mouka, rýže, oves, ječmen a další obiloviny používané při pečení a vaření. Napadají také ořechy, jako jsou mandle, vlašské ořechy a pekanové ořechy, a také sušené ovoce, jako jsou rozinky, datle a fíky. Kromě toho mohou mouční moli napadnout i krmivo pro domácí zvířata, ptačí zob a další suché potravinářské produkty, které obsahují zrna.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice bez chemie aneb Když stačí dostatek berušek nebo několik kopřiv

Známky zamoření

Prvním příznakem napadení moly je přítomnost dospělých molů poletujících po kuchyni nebo spíži. Moli jsou dlouzí asi 1,5 cm s rozpětím křídel asi 1,5 cm a mají výrazné červenohnědé zbarvení na křídlech. Můžete si také všimnout malých larev podobných červům, které se plazí v potravinách nebo visí na nitkách připomínajících pavučiny. Tyto larvy jsou také asi 1,5 cm dlouhé a mají bělavě žlutou barvu.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí řešení proti molům

  • Vyčistěte spíž: Prvním krokem ke zbavení se molů je důkladné vyčištění spíže. Vyndejte všechny potravinové produkty ze spíže a vysajte police a rohy. Ujistěte se, že jste zlikvidovali všechny infikované potraviny, stejně jako všechny potraviny s otevřenými obaly, které mohou být kontaminovány. Vymyjte police a stěny spíže mýdlem a vodou a důkladně je osušte.
  • Použijte pasti: Lapače molů představují účinný způsob kontroly těchto škůdců. Můžete si vyrobit vlastní pasti pomocí směsi jablečného octa a jaru na nádobí. V misce smíchejte jeden šálek jablečného octa s několika kapkami jaru a umístěte misku do spíže, kde budou moli přitahováni octem a následně se utopí v tekutině.
  • Uzavřete své jídlo: Aby moli nenapadali vaše potraviny, skladujte je ve vzduchotěsných nádobách. Zabráníte tak molům v přístupu a kladení vajíček do potravin. Skleněné dózy s těsně přiléhajícími víčky, plastové nádoby a sáčky na zip jsou dobrou volbou pro skladování potravin.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths
Přidat na Seznam.cz