Blossoming Pink Magnolia Flowers Spring Time Retro Vintage Hipster Background

Magnolie mohou kvést celé jaro, na výběr je mnoho odrůd

Rozkvétají v dubnu a jsou podmanivě krásné. Velké květy magnolií jsou doslova uhrančivé, není divu, že si chtějí pěstitelé užívat jejich půvab co nejdéle. Na celém světě existují na dvě stovky různých magnolií z této čeledi, a dokonce patří mezi velmi prastaré. Podle fosilních zkamenělin existují na světě déle než 132 milionů let. Jak se vlastně tyto jedinečné keře a stromky pěstují? Jsou náročné? A co je potřeba o nich vědět?

Magnolie se zdají náročné

Při pohledu na unikátní exempláře se zdá, že jsou magnolie náročné. Není tomu tak, magnolie neboli šácholany vyžadují zejména kvalitní zeminu a umístění v osluněném, ale současně dobře chráněném prostoru. Kvetou totiž už v průběhu dubna, kdy ještě mohou hrozit studené větry. Kořeny se musí chránit proti mrazu vhodným mulčem, dobře poslouží drcená kůra nebo rašelina. Hnojení se provádí před rozkvětem pomocí vícesložkového přípravku s postupným uvolňováním.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle květiny se nevybírají podle vzhledu, jejich unikát je v netradičních vůních
Zdroj obrázku: Freepik

Oblíbené odrůdy

Velké květy potěší narůžovělou, rubínovou, krémovou nebo červenou barvou. Zajímavostí je, že uvnitř květů se skrývají tuhé pestíky. Je to proto, aby nedošlo k jejich poškození při opylování brouky, magnolie totiž rostly v době, kdy ještě neexistovaly včely. A jaké odrůdy jsou pro tuzemské pěstování nejvhodnější?

  • Šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangeana) je zahradní kříženec šácholanu obnaženého a šácholanu liliokvětého, kvete od dubna do května, květy jsou povětšinou bílé, světle růžové nebo červené s ohledem na odrůdy, oblíbené jsou Alexandrina a Lennei.
  • Šácholan liliokvětý (Magnolia liliflora) se v Česku vysazuje jako okrasná dřevina, roste do výšky až 4 metrů a květy mají rubínově červené zabarvení, zevnitř jsou ale zcela bílé. Vykvétá až v průběhu května, patří mezi pozdní druhy, listy tohoto keře opadávají. Oblíbená je varianta Nigra.
  • Šácholan hvězdokvětý (Magnolia stellata) je opadavý keř původem z Japonska, který dorůstá do výšky až 3 metrů. Vyniká bílými květy, které jsou široce rozevřené, příjemně voní a vykvétá už v průběhu března.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/magnolia/magnolia-tree-care.htm
Přidat na Seznam.cz