Life Style

Dřevěná terasa a zahradní nábytek potřebují pravidelně čistit a ošetřovat

Dlouhá zima je pro zahradu velkou výzvou, netrpí jen rostliny a stromy, ale chlad a vlhko jsou hrozbou též pro dřevěné součásti venkovního prostoru. Terasa, nábytek, plot i pergola ze dřeva od podzimu do jara strádají vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek, kdy se střídá počasí, dochází k výkyvům teplot, k tomu vládne všudypřítomný vítr a vysoká vlhkost vzduchu. Jak ošetřit dřevo, aby zase vypadalo dobře a těšilo po celou sezónu?

Čas pustit se do práce

Dřevo je přirozeně krásné a nabízí nesčetně možností využití. Ze dřeva se vyrábí zahradní nábytek, terasy, altánky či zahradní domky. Vypadá nádherně, ale bez patřičné péče podléhá rychle devastujícím procesům vlivem počasí a nadměrné vlhkosti. To je důvod, proč se musí o dřevo dobře starat a ochránit jej před ničivými vlivy. Nejprve se musí zbavit nečistot, následně pomocí olejů nebo impregnace získá tento druh materiálu původní vzhled. Jaké přípravky se na dřevo používají?

Mohlo by vás zajímat:  Šeřík vydrží ve váze mnohem déle čerstvý díky osvědčeným tipům
Zdroj obrázku: Freepik

Na dřevěnou terasu olej

Venkovní posezení u domu se staví nejčastěji z dřevěných terasových prken nebo dlaždic, přičemž nejčastěji jde o borovici, douglasky, sibiřský modřín, severské dřeviny nebo exotické bangkirai ze stromu Shorea leavis. Terasové dřevo se musí očistit a systematicky ošetřit patřičným olejem, který jej ochrání před vlhkostí, špínou i otěrem. Vhodný je tungový olej, kterému se říká čínský dřevní olej a vzniká lisováním ořechů tungového stromu, který roste v Číně.

Na zahradní domek nátěr z vosku

Dřevěný zahradní domek je pýchou zahrady, slouží dětem na hraní nebo pro uskladnění zahradnického náčiní. Jednou za několik let se musí impregnovat pomocí speciálního přípravku, velmi vhodné jsou hydrofobní (vodoodpudivé) vosky. Jejich výhodou je, že po jejich nanesení ze dřeva stéká dešťová voda, současně jsou prkna odolnější vůči větru i slunečním paprskům, dokonce snáze odolávají plísním nebo mechům. Existuje také impregnace přínosná pro barevné nátěry, nejčastěji v zelené, bílé a šedé barvě.

Zdroj: https://www.idealhome.co.uk/care-and-cleaning/clean-restore-garden-furniture-172246
Přidat na Seznam.cz