Ripe Blueberries Hang Bushes

Borůvky i maliny mohou vést až ke smrti. Na nebezpečí ukryté v lese myslí málokdo

Nastává období, kdy si většina z nás ráda vychutná borůvky nebo maliny přímo z keříku v lese. Víte ale, co tím způsobujete vlastním játrům? Ještě než sundáte bobule z keře a strčíte plody do pusy, zamyslete se nad tím, jestli je to vůbec vhodné. Co se stane s játry, když sníte kousek nemytého ovoce? Prozradíme vám to v článku. Propříště už si to rozmyslíte.

Do svého těla můžete snadno dostat parazity

Každý rok se objeví případy, kdy zemřou lidé po požití neomytých bobulí. Tím se do organismu dostávají nejen bakterie, ale také další druhy patogenů nebo virů, které se budou šířit v orgánech. Ve většině případů se do těla dostane tasemnice. Není nic horšího, než když zjistíte tento problém. Larva tasemnice se vyvíjí v játrech a měří jen několik milimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle surovina nepatří jenom do těsta, ale prospívá i tak náročným rostlinám, jako jsou orchideje. Jen se to nesmí přehnat

Postupně ale tasemnice napadne i okolní orgány a dorůst může i do velikosti dvanácti metrů. Co se ale stane přímo s játry, pokud si dáte neomyté bobule z lesa nebo louky? Tasemnici ve svém těle nemusíte dlouhé týdny vůbec poznat. Může ale vést k nemoci, která se jmenuje echinokokóza.

Zdroj obrázku: Freepik

Tasemnice vás může ohrozit na životě

Měli byste o tomto problému hovořit také se svými dětmi, které jsou nadšené tím, když najdou borůvky, maliny nebo ostružiny. Samozřejmě několik kousků nevadí, pokud si dají, nejlepší ale bude nosit do lesa nebo na procházky čistou vodu, kterou můžete plody polít, a tím zamezit vniku bakterií do organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat maliny a ostružiny

Úmrtnost u neléčené echinokokózy je přes 90 %. Proto patří tasemnice mezi nejnebezpečnější parazity, které se mohou dostat do lidského těla. Kromě jater se mohou dostat také do plic nebo sleziny. Proto si raději třikrát rozmyslete, než plody strčíte do úst. Stojí vám to za zdravotní problémy? Možná bude lepší si plody natrhat a počkat, až dojdete domů. V klidu si je pak můžete umyté vychutnat například s cukrem.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1383576918301466
Přidat na Seznam.cz