Woman Taking Care Home Plants

Množení orchidejí pomocí řízků zvládne s trochou trpělivosti i začátečník

Orchideje jsou kráskami, po kterých touží většina pěstitelů. Vypadají nádherně na parapetech oken i v zimních zahradách. Záplavy pestrých květů jsou ozdobami interiérů, proto se hodí jich mít co nejvíce. Ale kupovat je? To by stálo majlant, mnohem snazší a levnější je namnožit si je z listů. Tato metoda není příliš známá, přesto je velmi efektivní a není nikterak složitá. Proces množení zvládne s velkou dávkou trpělivosti i začátečník. Jak na to?

Množení orchideje svépomocí

Orchideje patří mezi nejpopulárnější květníkové rostliny, které se darují k svátkům i k narozeninám. Vyjímají se na parapetech a řadí se mezi designové prvky, které dokážou zútulnit domácí interiér nebo kancelářský prostor. Namnožit si vlastní orchideje je zážitek a výzva, nesmí se ale spěchat. Orchideje se mohou množit ze semen, což je příliš náročné, mnohem snazší je využít metodu řízkování listů. List musí být včetně řapíku a části stonku. Jak provést řez?

Mohlo by vás zajímat:  Bříza na tři dny propůjčí svou sílu. Bolest zmizí a tělu se konečně uleví
Zdroj obrázku: Freepik

S chirurgickou přesností

Metoda řízkování je oblíbená u mnoha odrůd rostlin, použití listu je možné nejen u orchidejí, ale také u dalších, u kterých chtějí mít pěstitelé jistotu zakořenění. Před samotným odběrem řízků se musí překontrolovat rostlina. Musí být zdravá a bez známek poškození chorobami nebo škůdci. Následně se pomocí vydezinfikovaného nože odřízne list s řapíkem a částí stonku. Řízek se položí na suchou a čistou podložku a řezná rána se nechá asi osm hodin zaschnout. Na povrchu se vytvoří tenký film.

Mohlo by vás zajímat:  Vypudit hraboše ze zahrady pomohou aromatické rostliny, které nesnese

Kořeny během pár týdnů

Po zaschnutí se štěp potře přípravkem pro zakořenění a usadí se do sklenice naplněné do poloviny vodou, ve které se rozpustí tableta aktivního uhlí. Po několika týdnech se objeví první kořeny, po zesílení sazenice se může zasadit do květníku. Je nutné použít vysoce propustný substrát určený pro orchideje, případně lze vytvořit směs z kůry nebo keramzitu. Po zasazení se sazenice zalévá až po třech dnech a následuje péče obvyklá o orchideje. Přestože mají orchideje rády světlo, není vhodné je dávat na místo s přímými slunečními paprsky.

Zdroj: https://houseplantcentral.com/how-to-propagate-an-orchid/
Přidat na Seznam.cz