Rýmovník uleví při nachlazení. Snadno si z něj připravíme sirup nebo čaj

Rýmovník neboli mexický eukalyptus či kubánské oregano je léčivá rostlina, která pochází původně z východní Afriky. Má velmi silné aroma a chutí připomíná mentol s oreganem. Jeho šlahouny rozprostírající se všude, kam jen oko dohlédne, zdobí dnes nemálo domácností. Daří se mu obzvláště dobře na parapetu, rychle roste a často je nutné jej stříhat nůžkami. Co všechno lze z rýmovníku vyrobit, a přispět tak svému zdraví?

Rýmovník se používá hlavně jako podpůrný lék při nachlazení a všech neduzích spojených s dýchacími cestami [1]. Může se pít jako čaj nebo se z něj vaří sirup. Používá se i zevně na pokožku proti popáleninám, suché a podrážděné kůži a ekzémům podobně jako aloe vera.

Mohlo by vás zajímat:  Zázrak z jablečných slupek rozzáří domov čistotou, dokonale ale pročistí i naše tělo

Sirup

Milovníci sladkých sirupů si během zimní sezóny mohou snadno uvařit oblíbený sirup proti kašli. Nezabere to skoro žádný čas ani peníze a zvládne to opravdu každý. Stačí nakrájet jeden citron s pomerančem, přidat okolo třiceti velkých listů rýmovníku a zalít litrem vody. Necháme macerovat 48 hodin, poté slijeme přes sítko a svaříme s kilem cukru.

Zdroj obrázku: Freepik

Inhalace

Inhalace rýmovníku je užitečným pomocníkem k léčbě příznaků rýmy a nachlazení. [1] Do misky s horkou vodou se přidá několik lístků a ke zvýšení účinku je možné listy trochu promnout v ruce.

Přírodní repelent

Silné aroma této výjimečné rostliny odpuzuje hmyz. Kdo z různých důvodů nesnese chemické spreje, může zkusit ty přírodní. Buď se připraví jednoduchý macerát, který se dá skladovat kratší dobu v chladu, anebo lze pár lístečků zakonzervovat v uzavíratelné sklenici vody či octa se lžící denaturovaného alkoholu. Možné je přidat půl šálku květinové vody.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky z parapetu přímo na náš stůl: jídelníčku dodají sto chutí a vůní

Čaj

Rýmovník má lehce štiplavou vůni jako majoránka či oregano. Jsou to bylinky, které se tradičně přidávají k masu, a to může odrazovat udělat si šálek čaje s medem. Není třeba se ale bát, čaj má lahodnou, osvěžující příchuť.

Zdroje:
[1] https://www.researchgate.net/publication/340047480_PLECTRANTHUS_AMBOINICUS_A_REVIEW_ON_ITS_PHARMACOLOGICAL_AND_PHARMACOGNOSTICAL_STUDIES
[2] https://cactusenligne.ca/blogs/news/plectranthus-amboinicus-a-natural-remedy-for-the-common-cold
Přidat na Seznam.cz