Cherry Blossom 775899 1920[1]

Mladý pes je snad horší než děti. Nezbytná opatření pomohou ochránit zahradu před zkázou

Štěňata, nebo mladí psi sice mohou vypadat roztomile a hravě, ale mají také svou druhou tvář. Nejsou ještě tak dokonale vychováni a často neví, co mohou a co nikoliv. Pokud jim necháte volnost na své zahradě, můžete v mnoha případech litovat. Ve snaze se zabavit a pohrát si způsobí takovou spoušť, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat. A tím problémy nekončí. Na zahradě je také mnoho věcí, které mohou ublížit samotnému psovi. Dejte si pozor především na:

  • Jedovaté rostliny
  • Ostré předměty
  • Otrávené granule pro hlodavce

Nastavte hranice

V první řadě, než se pustíte do úprav na zahradě, je třeba dát pejskovi jasné hranice v tom, co je povolené a co ne. Odmalička ho tedy naučte, že zahrada je klidné místo na odpočinek a nikoli centrum jeho zábavy. Dejte mu proto dostatek podnětů a hraček, aby ho vaše květinové záhony zajímaly, co možná nejméně. Naučte ho zákazové povely a za správné chování vždy hodně chvalte. Když stěně dostatečně unavíte na procházkách, nebude už mít tolik energie na průzkumy na zahradě.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí spotřebiče v nejvyšší třídě sníží výrazně náklady na energie
Zdroj obrázku: Pixabay

Oploťte nebezpečná a okrasná místa

Zdobí-li vaši zahradu krásné květinové záhony a vy se bojíte, že by vaše stěně mohlo mít chuť si na nich hrát, oploťte je jednoduchým pletivem nebo malým plůtkem. Až stěně povyroste, můžete ohraničení odstranit, ale dokud je ještě malé, je velmi zvídavé a rádo prozkoumává nová místa. Vaše záhony by pravděpodobně nebyly žádnou výjimkou.

Používejte silné aromatické pachy

Jestliže vaše stěně rádo hrabe a vy už se dál nemůžete dívat na rozkopanou zahradu, použijte silně aromatické vůně, které psa v hrabání odradí. Jako účinné se jeví mletá hořčice nebo drcený sušený pepř. Jste-li milovník kávy, tak i kávová usazenina psy spolehlivě odrazuje, a navíc je skvělým hnojivem. Vyzkoušet můžete také šalvěj nebo rostlinku zvanou Colues Canina, která sama o sobě má odrazovat psy a kočky.

Mohlo by vás zajímat:  Krmítko není náhrada za odpadkový koš, zbytky lidského jídla mohou ptáky ohrožovat na životě

Vytvořte herní prostor a psí stezky

Aby zahrada nabyla na druhé straně pro vaše stěně jen místem, kde nic nesmí a kde je vše zakázané, vytvořte pro něj speciální herní prostor, koutek, kde bude moct hrabat a dovádět. Velmi vhodné jsou také psí stezky, které mohou vést kolem vašich záhonů. Když budete důslední, stěně se brzy naučí, že cesty jsou pro něj a ostatního si nebude tolik všímat.

Přidat na Seznam.cz