Kompoty jsou minulostí, třešně patří do tinktury která prospěje zdraví lépe než mnohá antibiotika

Tinktura je běžný lékárenský výraz. Vzniká máčením (macerací) rostlinných nebo živočišných částí v alkoholu, které do něj uvolní blahodárné složky. Tímto postupem tak získáme cenné vitamíny, minerály nebo éterické oleje, které jsou navíc snadno použitelné. Každý materiál má jiné účinky. 

Jsou plody třešní léčivé?

Odpověď je jednoduchá. Ano, jsou. Kromě toho, že tyto peckoviny obsahují vitamíny a vlákninu, mají vliv i na řadu našich orgánů. Tyto plody obsahují vysoký podíl jódu, který ovlivňuje činnost štítné žlázy. V peckovině je hojně zastoupen také vápník, důležitý prvek pro kosti a zuby. Nesmíme opomenout také fakt, že třešně nám pomohou srovnat krevní obraz, detoxikovat játra a ledviny. Léčivé účinky třešní nebo višní jsou mnohem širší. Proč si tedy nevyrobit domácí tinkturu?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příprava domácí třešňové tinktury 

Vhodným alkoholem je například konzumní líh. Ten můžeme koupit ve specializovaných prodejnách nebo odděleních s alkoholem. Jedná se o 80% alkohol. Třešně necháme dva až tři týdny macerovat v samotném alkoholu. Zalijeme je tak, aby se všechny třešně schovaly pod hladinu lihu. Několikrát za dobu macerace obsah promícháme. Poté alkohol s třešňovým extraktem scedíme do lahviček s uzávěrem a skladujeme raději v chladu. Užíváme po kapkách.

Dříve naše babičky nechaly třešně fermentovat v medu. Při fermentaci vzniká při alkoholovém kvašení ze sladkého základu alkohol.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na 3 kg třešní potřebujeme 1 kg medu. Dále postupujeme takto:

  • Omyté zralé třešně vložíme do nádoby tak, aby nad nimi byl ještě dostatečný prostor.
  • Zaplníme nádobu medem. Med by měl vytlačit všechny vzduchové bubliny. 
  • Pevně uzavřeme a uložíme na 3 měsíce do sklepa, aby mohl probíhat fermentační proces.
  • Po ukončení procesu plníme nápoj do lahví.

Nápoj obsahuje celou škálu vitamínů z třešní i výživných látek z medu. Můžeme ho popíjet po doušcích při nachlazení, chřipce a jiných nemocech v chladném počasí.

Přidat na Seznam.cz