Castor 4535698 1280

Jedny z nejjedovatějších rostlin potkáme i v našich podmínkách. Namístě je největší opatrnost

Pokud cestujete do exotických zemí, jistě si předem zjistíte různá varování a doporučení, pokud jde o nebezpečné druhy živočichů a rostlin obsahujících jed. Problém ale nastává i tehdy, když se s takovými stromy, keři nebo rostlinami setkáte v našich zeměpisných podmínkách a vůbec netušíte, že jsou nebezpečné. Řadě druhů se totiž daří i v našem podnebí, a tak dochází k vysazování rostlin prakticky z celého světa. Můžete je mít dokonce i doma nebo na zahradě nebo se s nimi můžete setkat i na některých veřejných prostranstvích.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mancinella obecná

Mancinella roste ve formě keře nebo stromu zejména ve Střední Americe, v pobřežních oblastech, a patří k nejjedovatějším dřevinám na světě. Španělé jí dokonce říkají jablíčko smrti, a to pro její jedované plody, připomínající mala zelená jablka. U mancinelly nejsou však zdaleka toxické jen plody, alkaloidy se vyskytují zejména v míze. Ta je tak jedovatá, že na kůži může způsobit dokonce puchýře, které pak bývají terčem různých bakterií. Dokonce se nedoporučuje vyhledávat pod mancinellami ani úkryt před deštěm nebo sluncem. Pokud byste větve tohoto stromu nebo keře přiložili na oheň, můžete si dočasně poškodit zrak a mít nepříjemné dýchací obtíže.

Mohlo by vás zajímat:  I procházka po městě může skončit katastrofou. Nebezpečné klíště číhá i tam, kde ho nečekáme
Zdroj obrázku: Pixabay

Stromovitá australská kopřiva

Tato pralesní kopřiva patří k nejjedovatějším druhům kopřiv. Jedinou výjimkou jsou její plody, které tvarem připomínají maliny. Fyzický kontakt s těmito kopřivami se však důrazně nedoporučuje, protože rostlina ihned vystřikuje obranný toxický aerosol, který na kůži pálí a pocity pálení a bolesti se ozývají často i několik měsíců poté. Pozor je třeba si dát i při manipulaci se sušenými listy.

Skočec

Skočec patří k velice nebezpečným rostlinám, které jsou však mezi pěstiteli oblíbené pro svou krásu a dekorativnost. Mají zvláštní fialové listy i stonky, červené plody a žlutavé květy. Pozor je však třeba dát si na pruhovaná semena, která vyskakují z praskajících plodů, a pokud je neznáte a zkonzumujete je, přivodíte si otravu jedem ricinem. Největší problém nastává u dětí, kdy k otravě dětského organismu postačí sníst pouhá tři semena. Ricin je velice nebezpečný, až smrtící buněčný jed, jehož požití má řadu příznaků, například střevní koliku, pálení v dutině ústní a vnitřní krvácení.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/plants/a27907837/poisonous-plants/
Přidat na Seznam.cz