Woman Pours Liquid Mineral Fertilizer Watering Can With Water Cultivation Caring Indoor Potted Plants Hobbies Leisure Home Gardening Houseplant Urban Jungle Apartment

Mít v zahradní lékárničce peroxid vodíku má dva benefity. Pomůže při zranění a při správné aplikaci umí prospět pěstovaným plodinám

Peroxid vodíku je známý roztok, který pořídíte i bez předpisu v lékárnách. Mnozí ho znají také pod názvem kysličník. Ten, který se používá v domácnosti, je obvykle tříprocentní roztok z kyslíku a vodíku. Většina lidí ho má ve svých lékárničkách, doma a na zahradě. Málokdo ale zná všechna jeho využití.

Na povrchová zranění

Kysličník, nebo chcete-li peroxid vodíku je součástí domácích lékárniček z jednoho prostého důvodu. Používal se a stále ještě používá v případě různých povrchových zranění. V případě jakýchkoliv odřenin, nebo povrchových řezných ran, je účinnou první pomocí. Stačí ho aplikovat na ránu a ten zajistí první pomoc ve smyslu, že ránu vyčistí. Tím zabrání vzniku infekcí, a tedy komplikovanější následné léčbě.

Mohlo by vás zajímat:  Káva s mlékem už nikoho nepřekvapí. Ale v kombinaci s tímto ovocem získá nový rozměr

Zná ho každý správný zahrádkář

Peroxid vodíku by měl znát každý správný zahrádkář. V první řadě samozřejmě proto, že pokud by došlo ke zranění, je vhodné ho kysličníkem co nejdříve vyčistit. Stačí pár kapek na kapesník nebo jiný čistý textilní materiál a ránu jím otřít. Nejde však o jediné využití. Je tu ještě jedno, které prospěje nikoliv člověku, ale rostlinám.

Zdroj obrázku: Freepik

Kysličník jako netradiční hnojivo

Peroxid vodíku neboli kysličník může být použitý také jako velmi netradiční hnojivo. Základem je ten výše zmíněný, tedy tříprocentní. Rozhodně se ale nesmí používat v této koncentraci, ve které by rostlinám jenom uškodil. Je zcela nezbytné ho nejprve naředit. Ideální je přidat do jednoho litru vody zhruba 25 ml peroxidu. Poté vše důkladně promíchejte a můžete se pustit do zalévání. Tak, jak jste doposud zvyklí. Kysličník nejenom, že dokáže velmi dobře stimulovat růst rostliny. Dokáže také eliminovat vznik nežádoucí hniloby, především na kořenovém systému rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Čtyřnohý kamarád bude parťák, který nezradí, dostane do kondice a zorganizuje čas

Pomůže i k čistotě plodin

Komu na zahradě není cizí používat chemická hnojiva, neměl by zapomínat na to, že ovoce a zeleninu je vhodné před konzumací vhodně detoxikovat. I tedy pomůže roztok vody a kysličníku. Touto tekutinou plodiny nejprve omyjte a poté ještě důkladně opláchněte čistou vodou.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz