Pareniste

Zakládáme pařeniště

Poradíme vám, jak si založit ekologické pařeniště, ve kterém si dopěstujete zdravou zeleninu.

Začínáme s pařeništěm

Základem pro výstavbu pařeniště je mít zdroj teplého koňského hnoje. Ten také můžete nahradit králičím, ovčím, kozím nebo kravským hnojem. Pařeništní jámu naplňte udusaným slamnaté hnojem do výšky 70 – 80 cm. Mezi jeho jednotlivé vrstvy můžete přidat trochu močoviny. Takto si zajistíte, aby hnůj hřál. Na povrch dejte vrstvu zeminy, do které budete vysévat.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici zlepší spánek. Vyčistí vzduch a připraví ideální klima pro odpočinek

Výhody teplého pařeniště

Téměř zdarma získáte ekologicky vytápěnou plochu, v níž si můžete vypěstovat nejen sadbu, ale i hlávky salátu, ředkvičky či kedlubny. Po ukončení předpěstování máte pařeništní zeminu z vyzrálého hnoje, která je vynikajícím pěstebním substrátem.

Studené pařeniště

Takové pařeniště vyhřívají sluneční paprsky. Může být naplněné vrstvou hnoje a listím. Hnůj v pařeništích důkladně rozmístěte zpevněte ušliapávaním. Na něj přijde 20 centimetrová vrstva zeminy. Po rozhrabaní by měla mít mírný sklon ve směru sklonu pařeniště, avšak jen takový, aby se při zalivání nesplavovala.

Mohlo by vás zajímat:  Užitečný plevel. Žahavé kopřivy podpoří růst jiných rostlin, kopřivové hnojivo je poklad

Pařeniště následně přikryjte okny a nechte ho nejméně dva a tři dny zahřát. Zpravidla po třech až čtyřech dnech začněte s vysazováním. Abyste sazenice chránili, na noc překrývejte pařeništní okna polystyrénovými deskami.

Náš tip

Na pár týdnů nás možná překvapí teplejší dny plné ostrého jarního sluníčka. To se velmi rádo opře do pařeništních skel a zvyšuje teplotu uvnitř. Proto nezapomínejte pařeniště během slunečných dnů pořádně vyvětrat.

Založte si pařeniště

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Zakládáme pařeniště”

Komentáře jsou uzavřené.