Gardener Mowing Lawn Landscape Design Green Grass Background

Podzimní sekání může trávníku více uškodit než mu prospět. K rozhodnému datu by měl každý zahrádkář sekačku radši uklidit

I když se odevšad ozývají hlasy, že lepší je nesekat, nebo alespoň aplikovat takzvané mozaikové sekání, ne každý tomuto trendu podlehne. Na mnoha zahradách je zkrátka praktičtější a také vzhlednější, když je trávník střižený nakrátko. V létě, vzhledem k rychlosti růstu, může být pořádná fuška udržovat trávník dokonalý. A pravidelnosti sekání se nevyhneme ani na podzim.

I na podzim se seká

Rozhodně nelze počítat s tím, že jakmile skončí prázdniny a nastane chladné zářijové počasí, je možné přestat se sekáním. I na podzim tráva stále roste a je třeba ji zkracovat na potřebnou délku. Pravda je, že ne v tak krátkých intervalech, jako je tomu v létě. Nechat ji však být může být velká chyba, která se pochopitelně vymstí až příští rok na jaře. Na podzim proto nadále sekejte, jen už nemusíte tak často.

Mohlo by vás zajímat:  Vařit s bobkovým listem se může šeredně vymstít. Kdo to neumí, měl by známé koření raději zapálit

Rozhodující říjen

A dokdy je vhodné trávník sekat? Rozhodným měsícem je říjen. Obecně se dá říct, že na konci října by měl každý zahrádkář uklidit svou sekačku a dále ji nepoužívat. Právě poslední říjnové týdny jsou tím obdobím, kdy se seče naposled. Optimální výška by měla být dva, maximálně potom tři centimetry. Ani méně, ani více. Ve vysoké trávě se mohou objevovat plísně, nízká zase nemusí zimu tak dokonale zvládnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné načasování

Poslední podzimní sekání trávy není jenom o správném datu v kalendáři, ale také o správném načasování. Platí zde stejné poučky jako v létě. Chybou je sekat trávník mokrý, hned po dešti, nebo s ranní rosou. Ideální je tedy sledovat předpověď počasí a startovat sekačku nejlépe odpoledne po několika předchozích suchých dnech.

Mohlo by vás zajímat:  Znáte metodu krechtování? Může vám pomoci správně uskladnit brambory

Posekat a nechat být? Určitě ne

Posledním sekáním podzimní péče o trávu rozhodně nekončí. Sekačku je sice už možné zamknout do kůlny, ale jinak tráva ještě trochu péče vyžaduje. Je namístě ji provzdušnit, je možné ji přisít, stejně jako není na škodu přidat i trochu hnojiva. Nejlépe toho přírodního.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz