Allium Ursinum Wild Garlic Delicious Vitamin Plant Plate (1)

Medvědí česnek se vyplatí pěstovat na zahradě. Jinak za jeho léčivé účinky můžete draze zaplatit

Medvědí česnek je alternativou klasického česneku. Dnes se znovu vrací mezi oblíbené koření, najít ho můžete na mnoha místech a natrhat si ho. Vypěstovat si ho samozřejmě můžete také doma, jedná se totiž o přírodní lék, který se jako koření hodí do různých pokrmů. Medvědí česnek byste totiž ve volné přírodě sbírat neměli, ale mnoho lidí toto pravidlo vůbec nezná.

Proč je tento česnek zrovna medvědí?

Traduje se, že tento česnek konzumují medvědi, kteří se probudí ze zimního spánku. Někdy se mu také říká čarodějnická cibule nebo cikánský česnek. Jak poznat medvědí česnek, abyste si ho nespletli s obecným česnekem? Je to dekorativní rostlina, která má zelené a špičaté listy. Dosahuje výšky až půl metru a v květnu se na rostlině objevují bílé květy. Listy patří mezi jedlou část, hlavně ty mladé, které jsou nejcennější.

Mohlo by vás zajímat:  Pro sušení levandule existuje správný čas i doporučená technika

Česnek si můžete vypěstovat na zahradě, protože pokud se ho rozhodnete trhat, riskujete hlavně své peníze. Můžete dostat tučnou pokutu, protože ho sbírat mohou jen lidé, kteří mají povolení. Navíc mohou sbírat jen určité množství. Vyplatí se pěstovat medvědí česnek na zahradě, kde si ho můžete natrhat, kolik budete chtít. Dejte si pozor, ať si ho nespletete s nějakou jinou, jedovatou rostlinou. Poznáte ho podle charakteristické vůně.

Zdroj obrázku: Freepik

V obchodech najdete sazenice, můžete je zasadit dvěma způsoby

Základní bude vybrat místo, kam budete česnek zasazovat. Můžete to udělat hned dvěma způsoby. Rostlina by neměla být na přímém slunci, dobře se jí bude dařit pod ovocnými stromy nebo keři. Potřebuje propustný substrát, sazenice jsou velmi citlivé na sucho, ale půda nesmí být ani přemokřená. Můžete ho vysadit buď hromadně, nebo jednotlivě ve vzdálenosti asi 10 cm. Můžete ho zakrýt bukovým listím, které zajistí, že půda neztratí vlhkost.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat rozmarýn

Medvědí česnek se používá především v přírodním léčitelství. Má antibakteriální vlastnosti, které brání nejen bakteriím, ale také plísním, aby se dostaly do našeho těla. Medvědí česnek podpoří imunitu a také trávicí systém. Můžete ho dokonce používat jako lék proti parazitům. Obsahuje cenné vitaminy a chrání před krevními sraženinami a srdečními chorobami.

Zdroj: https://mygardenguide.com/plants/wild-garlic-planting-allium-ursinum/
Přidat na Seznam.cz