Peppermint Leaf Basket

Máta miluje vodu a prostor. Její růst se nezastaví téměř před ničím

Máta je nenápadná rostlina, která má v listech celou řadu mimořádných látek. Každý, kdo bojuje s nemocnými játry nebo trpí střevními neduhy či přetrvávajícími bolestmi břicha, dobře ví, že nálev připravený z máty dokáže přinést skutečnou úlevu. Už jen z těchto důvodů se proto vyplatí mít mátu na dosah ruky, zasadit ji do květináče a pěstovat třeba na parapetu. Není to vůbec složité.

Máta snadno roste a vydrží skoro vše

Máta je velmi vděčná rostlina k pěstování. Vlastně jí stačí zajistit vlhkou půdu a mírně zastíněné stanoviště a odvděčí se krásným růstem a bohatým porostem listů. Rychle se množí, takže se vám snadno po záhonku brzy rozmnoží. Stačí utrhnout jednu větvičku s listy a vložit ji do nádoby s vodou a po pár dnech se objeví první kořínky. Připravená sazenice by měla být zasazena do řádně připravené půdy.

Mohlo by vás zajímat:  Drastické diety tělu jenom uškodí. Zhubnout pomůže plevel, který lidé běžně ničí
Zdroj obrázku: Freepik

Připravte si drenáž a velký květináč

Aby máta bujně a rychle rostla v květináči na parapetu, je nutné zajistit jí podmínky podobné těm, které potřebuje v přírodě. Půda, ve které roste, by měla být vždy vlhká. Je vhodné použít univerzální substrát s příměsí písku a dno pokrýt drenážní vrstvou, nejlépe keramzitem, a dbát na to, aby v ní byly dostatečně velké otvory. Máta vyžaduje pravidelnou zálivku, ale voda by neměla zůstávat na dně, protože to vede k rychlému zahnívání kořenů. Velikost květináče je také důležitá. Máta snadno zakořeňuje, a proto vyžaduje dostatečně velký prostor.

Mohlo by vás zajímat:  Rýmovník uleví při nachlazení. Snadno si z něj připravíme sirup nebo čaj

Aby máta vydržela

Pro bujný růst potřebuje máta v květináči pravidelnou zálivku. V zimě, kdy je vzduch vlivem topení nadměrně suchý, je dobré rostlinu čas od času pokropit. Zeminu, ve které máta roste, je vhodné doplnit hnojivem, které je přímo určené pro zelené rostliny. Pokud chcete mátu použít, nikdy netrhejte přímo lístky, ale opatrně seřízněte celou větvičku. Tak udržíte rostlinku v dobré kondici.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/mint
Přidat na Seznam.cz