Netopyr1

Malý savec je symbolem neštěstí, zahradě přitom může jenom prospět. Postavte netopýrovi domeček

Kolem netopýrů za mnoho let vznikla spousta mýtů. Lidové rčení říká, že pokud vnikne netopýr do domu, znamená to, že přijde neštěstí. Také se spojuje s krvavými upíry. Ženy se zase bojí, že se jim netopýři v noci zamotají do vlasů a poškrábou hlavu. Na druhou stranu jsou netopýři ale mimořádně užiteční savci s darem echolokace. V dřívějších dobách byli netopýři na každé farmě, ale dnes jsou na těchto místech i v lidských obydlích vzácní. Rozhodně je to škoda, protože takový netopýr může za večer sníst až 2000 komárů a mnoho jiného hmyzu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak vybrat skleník na zahradu?
Zdroj obrázku: Freepik

Netopýři jsou užiteční

Žádná žába, pták či ještěrka nedokáže zahradu vyčistit tak dobře jako nenápadný netopýr. Tento létající savec se živí mimo komárů i muškami, brouky, škůdci a jinými mouchami. Pokud zahradu napadnou škůdci, netopýr je dokáže vyhubit. Tato malá létavá zvířata dokáží zregulovat velkou část hmyzu a udrží biologickou rozmanitost. Rovněž stojí za zmínku, že trus od netopýrů je vhodným hnojivem pro rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, aby na naší zahradě byli netopýři?

Netopýři mají rádi místa, kde roste spousta keřů, stromů a květin. Tyto podmínky zajišťují dostatek potravy. Jestliže se na vaší zahradě vyskytuje habr, jeřáb, ostružiny, květiny jako chrpa, mák či plevel, výrazně zvýší šanci na zabydlení netopýra. Pokud chcete na svou zahradu přilákat netopýry, rozhodně se vyhněte insekticidům a jiným chemickým látkám. Netopýr by také měl mít místo, kde by se mohl zabydlet. Pokud můžete, uvolněte netopýrům podkroví či půdu. Pokud tuto možnost nemáte, nainstalujte na zahradu speciální malé domky, které byste měli i zateplit, aby přes zimu udržely teplotu. Minimální rozměry pro jeden domeček jsou 10 × 10 × 10 centimetrů. Domek by měl obsahovat střechu a měl by mít ve spodní části úzký vstup. Stěny by měly být vymyšlené tak, aby se netopýr mohl zachytit. Ke střeše je třeba umístit bidýlko.

Zdroj:  https://www.finegardening.com/article/bats-are-a-gardeners-best-friend
Přidat na Seznam.cz