Ahlat 5032066 1920

Není radno podceňovat výběr stromů na zahradu. Jenom ty správné přinesou užitek, krásu i praktičnost

Zahrada, to není jenom trávník, nebo záhony. Jsou to také stromy, nebo i keře. Výběr však není radno podceňovat, jelikož jenom správně vybrané druhy budou dlouhodobě k užitku. Hlavní krok výběru je jasný – je třeba si nastavit cíl. Nejprve si ujasněte, co od nových přírůstků očekáváte a kolik do nich hodláte investovat. Potřebujete, aby strom vyrostl co nejrychleji? Potom budete muset investovat do vzrostlejších stromků. Pokud nikam nespěcháte, můžete si pořídit malé sazeničky nebo semenáčky. Ušetříte, ale načekáte se. Ať už se rozhodnete jakkoliv, snažte se, aby spolu celá zahrada fungovala a souzněla. Příliš mnoho druhů na malém prostoru bývá často spíš na škodu.

Mohlo by vás zajímat:  Březen přeje sázení ovocných stromů. Je to ideální termín pro jabloně, třešně a meruňky

Ovocné stromy: vhodný výběr a uskladnění úrody

Mezi nejčastěji vysazované stromy na českých zahradách patří jabloně, švestky, hrušně, třešně, višně, případně meruňky a broskve. Odrůd existuje nepřeberné množství, vybírejte podle svých preferencí. Je třeba zvážit, zda je daný ovocný strom vhodný zrovna na vaši zahradu. Na Vysočině se často nedaří meruňkám a broskvím, některá půda není vhodná pro hrušně atd. Pokud vybíráte třešeň, je důležité zohlednit, zda je samosprašná, nebo k sobě potřebuje další do páru. Vybíráte také mezi polokmeny a vysokokmeny, v nabídce je spousta keřů a hybridů. Zvažte také, jestli máte kde uskladnit úrodu ze všech ovocných stromů.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojení sazenic: při dodržení pravidel bude sklizeň bohatá
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak by měl podle vás vypadat váš živý plot?

Různé varianty živého plotu se těší velké oblibě. Pohled do zeleně je jistě příjemnější než pohled na betonový plot. Jaký ale vybrat? Mezi nejoblíbenější varianty živého plotu patří

  • thuja,
  • habr,
  • ptačí zob,
  • zimostráz.

Zásadní je, jestli vybíráte stálezelený nebo opadavý druh, jak rychle by měl růst, jestli chcete, aby kvetl, případně plodil, důležitá je také požadovaná výsledná výška plotu. Pokud si nejste výběrem jisti, rádi vám poradí v každém zahradnictví.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/20-trees-for-small-gardens/
Přidat na Seznam.cz