Park Full Vegetation

Zahrada ve svahu: Rady a tipy, jak vytvořit krásnou zahradu i v kopci

Udržovat zahradu ve svahu je o poznání náročnější, než je tomu u rovné plochy. Pokud se váš pozemek nachází v kopci, tak ale nezoufejte. Existuje několik možností, jak zahradu zpevnit a zkrášlit. Vyšperkovat ji pak můžete k dokonalosti, a navíc si denně užívat dechberoucí výhledy.

Nástrahy zahrady ve svahu

Největším úskalím pro vás bude samotné zajištění svahu před jeho sesunutím. S tím vám pomohou různé zídky, ať už kamenné, zděné nebo dřevěné. Nejkratší životnost mají právě dřevěné palisády, jelikož materiál časem začne hnít.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní listí je pro zahradu cenným zdrojem. Kompostováním se přemění ve výživné hnojivo

Svah pomohou časem zpevnit i stromy, vysazujte je však v dostatečné vzdálenosti od zídek, aby během růstu nenarušily jejich konstrukci. Inovativním řešením jsou gabiony plněné kameny. Tato varianta je sice trochu nákladnější, ale za to vypadá v zahradě skvěle a poměrně přirozeně.

Zdroj obrázku: Freepik

Využijte terasy nejen k posezení

Na zahradě ve svahu můžete vytvořit pomocí zídek rovnou terasu, která vám nabídne jedinečný výhled do okolí. Takové místo pak využijete k ničím nerušené relaxaci. Na větší plochu si pořiďte například zahradní lehátka na opalování. Pro posezení pak stačí vyrovnat jen menší kousek svahu a umístit na něj zahradní lavičky.

Mohlo by vás zajímat:  Plíseň v květináči vyžaduje okamžitý zásah. Účinnou pomoc najdeme v každé kuchyni

Vyrovnaná terasa však nemusí sloužit jen k odpočinku. Umístit sem můžete i hit letošní pěstitelské sezóny – vyvýšené záhony. Ty ochrání plodiny před škůdci, a navíc je snadno upravíte bez nepříjemného ohýbání jako je tomu u běžných záhonů v zemi.

Náročná práce, která se vyplatí

Pokud si zřídíte zahradu ve svahu, počítejte s pořádnou dávkou námahy. Už jen neustálé chození do kopce či do schodů vám dá zabrat. Navíc budete muset pravidelně kontrolovat stav svahu, aby nehrozilo jeho sesunutí. Výsledek ale opravdu stojí za to. Zahrada ve svahu dokáže být skutečně krásná a nabídne vám potěšení i bohatou úrodu.

Nebojte se do zahrady umístit keře i květiny podle svého gusta. Svah jim ve většině případů vadit nebude. Doporučujeme ale volit spíše méně náročné plodiny, aby vám zbyl dostatek času na údržbu samotného kopce. Zahrady v kopci se tedy bát nemusíte, ale rozhodně počítejte s notnou dávkou každodenní práce.

Přidat na Seznam.cz