Malí parazité jsou nejen nepříjemní pro mazlíčky, mohou přenášet nebezpečné choroby

I přes veškerou péči a čistotu se u vašeho psa může objevit blecha či dokonce desítky těchto malých potvůrek. Jedná se o parazita, který psovi způsobuje nepříjemnosti, jako je svědění, a proto se pes neustále škrábe. Škrábance pro změnu mohou vést k bolestivým rankám a hrozí i zanesení mikroorganismů do rány. Takové blechy se strašně rychle množí a živí se krví svého hostitele. Z tohoto důvodu se u psa může rozvinout i anémie. A že blechy nejdou na člověka? Nesmysl! Blechy skáčou a dokáží ze psa skočit také na nás. I tělo lidí umí blecha pořádně pokousat, ale neusídlí se u nás jako u tohoto domácího mazlíčka. Nezajišťujeme jim totiž tak dokonalé podmínky jako psi. Existují účinné zbraně, kterými se můžete ozbrojit a vyhnat kousavé blechy.   

Mohlo by vás zajímat:  Na goji nesmí zapomenout nikdo, kdo žije zdravě. Pomůže předejít rakovině a zlepší soustředění

První příznaky blech v kožichu

Mezi nejhlavnější příznaky patří intenzivní škrábání a vykusování. Zejména kolem krku, za ušima a na spodní části ocasu – tam se blechám daří nejlépe. Také si jistě můžete všimnout neklidu u psa a častého probouzení z důvodu kousnutí blechy. Pokud odkryjete srst, uvidíte červené fleky, rány a zaschlou krev. Jestliže tomu tak je, najdete i drobné černé tečky – to jsou vajíčka blech –rychle s nimi pryč!

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hrozí i onemocnění, jaké? 

Pozor! Blechy mohou být nositeli mnoha škodlivých bakterií a mikroorganismů. Pokud se blechy rozmnoží, kvůli jejich kousání může pes trpět anémií. Blecha také může být nositelem psí a trpasličí tasemnice, která napadá střeva. A co je nejhorší? Tito paraziti mohou infikovat i člověka. Pro děti je tato skutečnost velmi nebezpečná. Slyšeli jste někdy o tom, že v dávném středověku vznikla epidemie kvůli blechám, které infikovaly krysy žijící v blízkosti lidí? Je potřeba dávat na tento hmyz velký pozor. Dále může šířit i tyfus a tularémii, ovšem u nás se takové onemocnění nevyskytuje. Nejvíce jsou ohrožení v Africe a Asii, takže pokud plánujete dovolenou či expedici do těchto krajů, buďte velmi obezřetní. Takové onemocnění může vést až k infekci celého těla nebo k rozvoji sepse.

Mohlo by vás zajímat:  Vařit a jíst brambory je zbytečnost, která nám výrazně neprospěje. Známá příloha má výživovou sílu úplně jinde
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se blech zbavit?

Jestliže chcete, zajděte do drogerie či lékárny a kupte psovi nějaký přípravek proti blechám. Nebo vyzkoušejte jeden domácí přípravek, který spolehlivě blechy zahubí. Co bude potřeba?

  • ocet
  • voda

Smíchejte tyto dvě suroviny v poměru 1 : 4 a hojně jej pomocí rozprašovače nastříkejte na srst psa. Upozorňujeme, abyste dávali pozor na oči, nos a uši! Zároveň vyperte a řádně vydezinfikujte pelech psa a vysajte a umyjte octem podlahy, ale také pohovku. Jakmile se blech zbavíte, pořiďte pejskovi obojek a sprej, který bude psa preventivně bránit před těmito nezvanými hosty.  

 

Přidat na Seznam.cz