Majoránková mast nesmí v domácí lékárničce chybět. K její výrobě postačí dvě ingredience
Majoránku používáme při vaření polévek, bramborových placek, ale také ji můžeme využít pro domácí léčení. Majoránka je jednou z velmi univerzálních bylin, které lze použít prakticky na jakékoli neduhy. Tato bylina pomáhá při léčbě nosních zánětů, hojí drobné rány a ulevuje při rýmě a nachlazení. Povíme si více o zdravotních přínosech této byliny a zkusíme si vyrobit také mast.
Majoránka v domácí lékárničce
Tuto zelenou bylinku můžete využít při problémech s trávením. Je vhodná při pálení žáhy, plynatosti, žaludečních vředech i nevolnosti. Má velmi blahodárné a uklidňující vlastnosti na trávicí systém. Nálev z majoránky pomáhá při chřipce a nachlazení. Je oblíbený pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Jak vyrobit majoránkovou mast?
Pro výrobu tohoto zázračného léčivého mazadla budeme potřebovat jen dvě ingredience. Základem je máslo, vazelína či lanolin. A také majoránka. Oboje v poměru 1 : 1. Smíchejte ingredience a nechte 24 hodin stát na chladném místě, například v lednici. Druhý den tuto směs zahřejte nejlépe ve vodní lázni, abyste nepřišli o cenné esenciální oleje. Mast získá tekutou formu, díky které můžete budoucí léčivou mastičku přecedit přes cedník do připravené nádoby. Tuto nádobu je vhodné skladovat v chladu a temnu. Vhodná je také pro děti.
Aplikace masti v praxi
Jelikož se jedná o velmi levnou záležitost, měl by tuto mast mít doma každý. Má antibakteriální, protizánětlivé, antiseptické a také adstringentní vlastnosti. Vhodné je ji použít při zánětech nosních sliznic, při rýmě a nachlazení. Aplikujte tuto mast při bolestech hlavy na oblast čela a spánků. Velmi vhodná je také pro hojení ran, hemoroidů, dermatitidy, popálenin nebo pro léčbu omrzlin. Tato mast je výhradně určena k zevnímu použití.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/marjoram#benefits