Glass Milk Bottle Background

Mléko zachutná i našim rostlinám. Zlepší stav listů a ochrání je před chorobami

Domácí přírodní hnojiva jsou perfektní náhradou za chemické prostředky dostupné v obchodech. Jsou také mnohem levnější a umožňují využít dokonce i odpad z kuchyně. Jako hnojivo může posloužit například i prošlé sušené mléko, které byste jinak museli vyhodit. Je zdrojem bílkovin a můžete ho použít jako přísadu do substrátu pro rostliny, které potřebují vápník. Cukry v mléce jsou živnou půdou pro mikroorganismy.

Můžete použít sušené i tekuté mléko

Mléko nemá blahodárný účinek jen na naše zdraví, ale i na zdraví rostlin. Pomáhá mimo jiné i v boji proti bledým listům. Prášek stačí smíchat s vodou a výslednou směsí rostlinu zalít jednou za dva až tři týdny. Jako hnojivo lze použít i klasické tekuté mýdlo, avšak pouze ve zředěné formě. Je to proto, že tuk v něm obsažený může nepříznivě ovlivnit cirkulaci vody a vzduchu v substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbená skořice provoní domov nejen o Vánocích. Postará se o zdraví pokožky i rostlin

Mléko je bohaté na vápník a mnoho dalších cenných živin. Je to přirozený způsob hnojení rostlin, avšak pro některé z nich může být i škodlivé. Mléko se navíc rychle kazí a bakterie, které se podílejí na fermentaci, negativně ovlivňují kořenový systém. Proto se doporučuje rostliny zalévat pouze roztokem mléka ve vodě, a to v poměru asi 50–100 ml na litr vody.

Zdroj obrázku: Freepik

Má mnoho blahodárných účinků

Mléčné hnojivo dodává rostlinám základní živiny, má pozitivní vliv na jejich růst a také silný posilující účinek. Chrání je před mnoha nemocemi a chorobami. Mimo jiné může zastavit choroby rajčat, vymýtit škůdce rostlin a zbavit je plevele. Vodní roztok mléka také dobře poslouží při dezinfekci zahradního nářadí.

Mohlo by vás zajímat:  Vláhu v půdě udrží dobře naplánované zalévání, vrstva mulče i pravidelné kypření

Přestože mléčné hnojivo má mnoho prospěšných vlastností, ne každá rostlina na něj bude dobře reagovat. Pozitivně působí třeba na aloe vera, zvonky, palmy v květináčích, kapradiny, tchynin jazyk a fíkusy. Mlékem není vhodné přihnojovat rostliny, které nemají rády vápenatá hnojiva. Kyselomilným rostlinám se tedy rozhodně líbit nebude.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/milk-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz