Magnolia 4107314 1920

Magnolie je citlivá dáma, která hrubé zacházení nesnese. Za šetrnou péči se odvděčí nádhernými květy

Díky velkým výjimečným dekorativním květům se magnolie řadí mezi nejkrásnější zahradní stromy. Dokážou však být velmi citlivé na nepříznivé povětrnostní podmínky a specifické požadavky. Chyby při pěstování vedou ke zhoršení jejich stavu a různým chorobám.

Magnolie se na jaře stává květinovým skvostem

Některé odrůdy začínají kvést v březnu, většina z nich však kvete od dubna do května. Při výběru do své zahrady zvažujte jejich mrazuvzdornost. Magnolie jsou na mráz velmi citlivé, proto některé brzy kvetoucí odrůdy ještě brzy na jaře zamrzají a to pak ovlivňuje jejich květnatost. Vývoj pupenů je narušen a jejich barva se mění na hnědou. Proto je v našich podmínkách lepší si vybrat magnolie, které kvetou později.

Mohlo by vás zajímat:  Úchvatné orchideje se mohou stát ozdobou každého interiéru. Stačí se inspirovat jejich domovinou

Při výběru místa pro magnolii je vhodné zkontrolovat pH půdy, což můžete se snadno dostupnými testy ze zahradnických obchodů. Nejlépe se jim totiž daří v kyselých půdách s vysokým obsahem humusu, které jsou navíc úrodné, propustné a mírně vlhké. Máte-li neutrální půdu, je dobré před výsadbou keře nasypat do díry kyselou zahradnickou rašelinu. Nejlepší doba k výsadbě magnolie je na podzim. Pokud se vaší magnolií nedaří a přemýšlíte nad tím, že ji přesadíte, nikdy to nedělejte. Tato rostlina má velmi křehký kořenový systém, který je náchylný k poškození. Změna místa většinou vede pouze k úmrtí keře.

Mohlo by vás zajímat:  Jak okyselit substrát. Přehnané postupy mohou být na škodu
Zdroj obrázku: Freepik

Nikdy magnolii na jaře neprořezávejte

Někdy se stává, že nedostatek květů přijde poté, co zahradníci bývají příliš horliví a keře až moc seřezávají. Magnolie je rostlina, která si poupata vytváří již na podzim, takže prořezávání na jaře je velmi riskantní. Obecně platí, že tyto rostliny jsou velmi křehké a špatně reagují na takový zásah. Prořezání by se mělo provádět pouze jako poslední možnost v případě, že se chcete zbavit poškozených, zmražených a postižených větviček. Kořeny magnolie rostou mělce na povrchu země, proto je dobré je pokrýt mulčovací vrstvou. Hlavně před zimou, abychom je ochránili před zmrznutím.

Mohlo by vás zajímat:  Správně vybraný květináč podpoří orchidej v růstu a tvorbě květů

Magnolie potřebuje pro růst mírné množství vody. Jakmile po zimě začnou teploměry ukazovat příznivé teploty, je dobré magnolii zalévat větším množstvím vody, aby nezačala vysychat. Pokud magnolie špatně kvete, může to být také příznakem, že země neobsahuje dostatečné množství živin. Proto je dobré magnolii poskytnout hnojivo bohaté na živiny. Dobře vyživované keře budou mít mohutné tmavozelené listy a velké květiny. Stanou-li se malými a křehkými, je to znamení, že jim chybí živiny.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-magnolias/
Přidat na Seznam.cz