Orange Insect Inflorescence Buddleia

Motýlí keř uchvátí nádhernými květy plnými vůní. Nejspokojenější bude v záři slunce

Budleje jsou mimořádně dekorativní keře, které zdobí nejednu zahradu. Jsou velmi populární pro svou intenzivní vůni a také pro pestrobarevnost svých květenství. Tato květenství lákají hlavně motýly. Proto se těmto rostlinám říká „motýlí keře“. Pocházejí z Číny, kde je jich nejméně 22 druhů. Jsou mezi pěstiteli velmi oblíbené, a tak se nedivme, že počet druhů této rostliny neustále stoupá. Jak se o tuto rostlinu starat a kam ji zasadit, aby se jí na zahradě dařilo?

Charakteristika rostliny

Tato rostlina pochází z tropických a subtropických oblastí, ale daří se jí také v našich klimatických podmínkách. Základem úspěšného pěstování tohoto keře je správné umístění na zahradě. Budleje jsou charakteristické svými dlouhými, mírně visícími výhonky. Tyto výhonky jsou obsypány barevnými květy. Barevná škála květenství je od bílé, růžové, fialové přes oranžové až do modrého zbarvení. Některé vyšlechtěné odrůdy jsou schopny měnit barvu květenství dle stupně vývoje rostliny. Rostlina dorůstá až do výšky tří metrů.

Mohlo by vás zajímat:  Duben přeje sázení vřesovců. Jsou ideální do skalek a kvetou až do května
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy a kam rostlinu zasadit?

Rostlinu sázíme nejlépe již v březnu, ale lze ji zasadit i během dubna. Rostlina není náročná na druh zeminy, snese i neúrodnou půdu. Stanoviště vybíráme nejlépe slunné teplé a chráněné před větrem. Rostlina snese i polostín, ale vyžaduje každý den dávku slunečního svitu. Jinak by přišla o své nádherné květenství.

Postup zasazení rostliny a následná péče

Sazenice sázíme do 30 cm hluboké jámy, ve které zeminu promísíme s kompostem. Jámu po zasazení sazenice zakryjeme zeminou a důkladně zavlažíme. I v následujících dnech rostlina vyžaduje dostatek vláhy. Rostlina není náročná na pěstování. Je vhodné ji přihnojovat, a to v období od března do července, kdy se na rostlině objevují mladé lístky. Přihnojujeme přípravky s obsahem draslíku, dusíku a fosforu.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/butterfly-bush
Přidat na Seznam.cz