Turmeric Curcuma Longa Rhizome Oil Isolated White Background

Kukrumový olej zahřeje i uvolní. Jeho účinky v aromaterapii přinesou víc než zklidnění mysli

Žluťoučké koření kurkuma je obecně známé, pochází z Indie a používá se do rýžových jídel i omáček nebo jako přírodní barvivo do dezertů. Méně známý je kurkumový olej, který se používá při aromaterapii a své nezastupitelné místo má v kosmetice a dermatologii pro své jedinečné účinky. Při jakých obtížích pomůže a jak jej používat?

Co je kurkumový olej

Prášková kurkuma se získává ze sušeného oddenku rostliny kurkumovníku, obdobně olej se získává lisováním a extrahováním z kořenů, které obsahují asi 5 % éterického oleje s kurkuminem, felandrenem a sabinenem. Kurkumový olej je základem pro inhalační procedury, ve spojení s olivovým olejem se používá jako tělové či masážní mléko nebo do koupelí, přináší ale i další zdravotní benefity.

Mohlo by vás zajímat:  Pro zdravé trávení a krásné vlasy. Lněné semínko je malý zázrak, který je škoda nevyužít

Kurkumový olej pro uvolnění a relaxaci

Obsažený kurkumin působí jako přírodní antidepresivum a stimuluje mozkové buňky k produkci dopaminu a serotoninu, hormonů, které pozitivně mění náladu. Kurkumový olej lze použít při aromaterapii (asi 5 kapek) zaměřené na relaxaci nebo pro zbavení stresu.

Pro zlepšení kognitivních funkcí mozku

Podle posledních vědeckých studií kurkumin umožňuje regeneraci nervových buněk v mozku a zlepšuje kognitivní funkce včetně paměti nebo koncentrace. Kurkumový olej je tak výtečnou volbou pro pacienty s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. Při koupeli se používá přibližně 15 kapek.

Mohlo by vás zajímat:  Největšímu mýtu o citrusech stále věříme. S jejich schopností posílit imunitu je to úplně jinak
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zlepšení imunity a zmírnění alergických projevů

Aktivní léčivé látky v kurkumovém oleji posilují imunitní systém a ulevují od bolesti, dokonce pomáhají zmírnit alergické projevy.

Při bolestech svalů a kloubů

Kurkumový olej se vyplatí přidat do masážní masti nebo používat ve spojení s olivovým olejem při bolestech svalů a kloubů. Kurkumin má totiž analgetické a protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti i při revmatoidní artritidě.

Pro detoxikaci i pro snížení krevního tlaku

Kurkuma je lékem při potížích s játry, protože podporuje detoxikaci, ale ovlivňuje i činnost cévní soustavy a fungování srdce, k tomu snižuje krevní tlak.

Mohlo by vás zajímat:  Prach a bakterie jsou podceňovanými nepřáteli v domácnostech, vyhrát boj vyžaduje úsilí

Pro zdravou pokožku a krásné vlasy

Díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům pomáhá kurkuma při kožních potížích a zklidňuje podráždění včetně akné. Zlepšuje také pružnost pokožky a zahlazuje vrásky, stačí přidat kapku kurkumového oleje do pleťového krému. Použít lze i na vlasy pro podporu růstu a proti lupům, přidává se kapka do šamponu.

Zdroj: https://www.organicfacts.net/health-benefits/essential-oils/turmeric-essential-oil.html
Přidat na Seznam.cz