Yellow Daffodil Narcissus Blooming Garden

Na jaře potřebují péči ovocné stromy, záhony i trávník

S jarem se rozproudí všem zahradníkům krev v žilách. A nejen z radosti kvůli příchodu teplých dnů, ale také proto, že musí stihnout veškeré zahradní práce povinné v tomto období. Po zimě potřebuje zahrada uklidit, ovocné stromy a keře prořezat a samozřejmě připravit záhony na sadbu. A příprava sazeniček? I to je jeden z úkolů, které na každého pěstitele čekají. S jakými pracemi neotálet a co je nutné udělat, aby zahrada vzkvétala už od jara?

Prořezávka ovocných a okrasných dřevin

Sníh je tatam a teploty už neklesají pod bod mrazu? Čas vzít hrábě do ruky a začít uklízet zahradu, na které se nachází velké množství biologického materiálu. Odstranění spadaného listí a větví je nutností, v opačném případě totiž hrozí rozvoj plísní, které mohou mladým sazeničkám ublížit. Jarní období není jen časem úklidu, ale také nůžek. Ostré nůžky, nože nebo pilky se použijí na prořezání ovocných stromů a keřů nebo okrasných dřevin, aby se mohly zdravě rozvíjet. U jasmínů, zlatic nebo dřišťálů se odstraňují též suché větvičky a keře se mohou tvarovat dle potřeby.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře uskladněné houby si lze dopřát po celý rok. Způsobů jejich uchování je několik
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava zeleninových a květinových záhonů

Semínka v pařeništích již klíčí, za oknem se skví truhlík se sazeničkami, je nejzazší doba pro přípravu záhonů, květníků, truhlíků nebo pěstebních nádob. Půda se neobejde bez plení, provzdušnění a zrytí pomocí rýče nebo hrábí. Některé druhy plodin se mohou v pozdním jaře vysazovat přímo do venkovního prostředí, většina zkušených pěstitelů volí dny po zmrzlých mužích, kteří připadají na dny 12., 13. a 14. května. Jsou ale druhy, kterým přízemní mrazíky nevadí, jedná se o špenát, kopr nebo petržel.

Mohlo by vás zajímat:  Pivní past zbaví otravných komárů, prevence je stále důležitá

Příprava závlahových systémů a hnojení

Pěstování sazenic a později vzrostlých exemplářů usnadní závlahové systémy, které dodají pravidelnou dávku vody. Použít se mohou obyčejné PET lahve nebo se záhony osadí speciálními dávkovači vody. Záhony vyžadují ochranu pomocí mulče, který je ideální proti odpařování vlhkosti. Mulč z novin nebo agrotextilií zamezí rovněž pronikání plevelných rostlin. Zapomenout se nesmí ani na hnojení pro podporu kvetení a plodů.

Zdroj: https://www.nationaltrust.org.uk/discover/gardening-tips/gardening-tips-for-spring
Přidat na Seznam.cz