Still Life Living Room With Wooden Inscription Home

Listy rostlin si zaslouží pravidelnou péči. Nejvíce jim prospějí suroviny z kuchyně

Stačí pokojovkám zálivka a občasné hnojení? Rozhodně ne, protože rostliny v domácím prostředí trpí a listy je nutné zbavovat pravidelně prachu. Špinavé listy zamezují pokojovkám v růstu a brání procesu fotosyntézy. Listy by se měly pravidelně ošetřovat, při použití domácích vychytávek se budou nejen více lesknout, ale také se na nich nebudou usazovat prachové částice tak rychle. Jak přirozeně rozsvítit listy květníkových rostlin, že budou chloubou domova?

Lesklými listy ke zdraví

Špína a prach na listech neumožňují rostlinám účinně přeměňovat s pomocí slunečního záření oxid uhličitý na kyslík a cukry, které fungují jako palivo. Lesklé listy tak nejsou jen pro potěchu očí obyvatel domácnosti, ale pro pokojovky doslova nutností, aby se jim dařilo. Pravidelným odstraňováním prachu z rostlin se také sníží míra odpařování vody z povrchu listů a ochrání je před vznikem skvrn od vody, stačí vědět, jak na to!

Mohlo by vás zajímat:  Z květů rostlin se můžete těšit i v zimním období, stačí jen zasadit ty správné které kvetou v chladném období
Zdroj obrázku: Freepik

Komerčně dostupná leštidla

Pro navrácení lesku listům se běžně používají různá komerčně dostupná leštidla, nejčastěji jde o spreje nebo ubrousky. Tyto přípravky však mohou obsahovat celou řadu chemikálií, které poškozují životní prostředí a mohou vést k rozvoji alergií. Vhodnější je použití prostředků přírodního původu s obsahem medu, olivového oleje, včelího vosku nebo ambry. Nahradit je ale lze také jinými prostředky, které má každý doma.

Majonéza nejen do bramborového salátu

Jedním z nejúčinnějších prostředků, který má každý v domácnosti, je obyčejná majonéza bez příchuti. Lze si vyrobit i domácí. Majonéza vrátí listům krásný lesk, stačí nanést kapku na listy a pomocí hadříku rozetřít. Listy získají potřebnou výživu i ochranu, protože vytvořený film zabrání dalšímu ulpívání prachových částic. Kromě majonézy lze použít pro ošetření i různé rostlinné oleje.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty o orchidejích z nich dělají náročné rostliny, podle pěstitelů je péče hračkou

Pivo pro lesk i výživu

Dalším efektivním domácím prostředkem pro ošetření listů je pivo. Hadřík stačí do piva namočit a listy otřít, listy budou zářit a obsažené látky jim dodají potřebnou výživu. Zbytek piva lze zředit vodou a rostliny tímto roztokem zalít.

Banánové slupky pro vysoký lesk

Také banánové slupky se nevyplatí vyhazovat, poslouží jako účinné hnojivo pro stimulaci růstu a listům dodají lesk. Stačí vnitřkem slupky otřít listy a dočistit, listy budou krásně zářit. Vhodné je ošetření především pokojovek s velkými listy, jako jsou monstera, toulcovka, fíkus, orchidej nebo anturie.

Zdroj: https://www.kingofmaids.com/blog/cleaning-healthy-happy-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz