Plant Shop Owner Cleaning Leaf Potted Plant

Listy pokojových rostlin potřebují pravidelnou péči. Čištění od prachu je udrží ve skvělé kondici

Interiérová zeleň funguje jako živá dekorace, současně pomáhá čistit vzduch od toxinů a vytvářet potřebný kyslík. Často nepotřebují příliš péče, ale přesto je třeba se jim věnovat. Samozřejmostí je pravidelná zálivka nebo hnojení, ale taktéž očista. Stejně jako se práší na nábytek a vnitřní vybavení, zanáší se též listy rostlin. Nánosy prachu a nečistot znemožňují rostlinám dýchat a mohou chřadnout. Jakým způsobem se mohou listy rostlin čistit, aby nedošlo k jejich poškození?

Čištění listů je nezbytnost

Zalít a jít. To v případě pokojovek rozhodně neplatí, protože na listech se mohou usazovat drobné nečistoty a prachové částice. Špína vypadá nevzhledně, k tomu znemožňuje provádění fotosyntézy. Rostliny jsou oslabené a méně odolné vůči plísním a houbovými infekcím, také jsou větším lákadlem pro škůdce, jako jsou mšice nebo svilušky. To jsou zásadní důvody pro pravidelnou očistu listů, ale jak by měla probíhat, aby se rostliny během této kúry nepoškodily?

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny, které svými květy vykouzlí z domova exotický kout plný barev
Zdroj obrázku: Freepik

Otírání listů vlhkým hadříkem

Nejsnazší způsob je otření listů pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky. Začít se musí zejména u rostlin s listy s velkou plochou, na které se vyskytuje více prachu než na dlouhých a tenkých lístcích. Čištění je třeba provést pevným tahem od kořene až ke špičce, používá se běžný hadřík a obyčejná čistá voda. Pro tyto účely se prodávají také speciální čisticí hadříky, které se prodávají ve specializovaných zahradnických centrech nebo v hobbymarketech. Dvakrát ročně se pak mohou rostliny osprchovat vlažnou vodou s použitím jemného rozprašovače. Pro zamezení hnití je třeba nechat rostlinu odkapat.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus ocení odpočinek i dostatek vody. Pak se obsype překrásnými květy

Kartáčkem na listy s chloupky

Omývání je možné pouze u hladkých listů, ale některé z rostlin mají odlišnou strukturu nebo jsou pokryty jemnými chloupky. To je případ oblíbené africké fialky, jejíž listy je možné ošetřit měkkým hadříkem nebo štětcem, může se použít též speciální kartáček s jemnými vlákny. A jak listy ochránit před usazováním prachu v budoucnu? Listy se mohou též ošetřit roztokem vody s kapkou octa, oleje, mycího prostředku nebo šedého mýdla, vždy je ale nutné prověřit, zda taková směs rostlině neuškodí. Mezi osvědčenými radami zahradníků se též objevuje každoměsíční ošetření majonézou, banánovou slupkou nebo pivem, ale tyto kúry je nutné provádět s nejvyšší opatrností.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-plants-36833874
Přidat na Seznam.cz