Concept Cleaning Suburban Area Girl Collects Foliage With Rake

Před příchodem zimy je na zahradě důležité stihnout několik úkolů

Práce na zahradě rozhodně nekončí posledním letním dnem. Září a říjen jsou měsíce, kdy jsou dny ještě dlouhé a jsou ideální pro pobyt venku a dokončování příprav na zimu. Někdy je možné práce provádět ještě v průběhu listopadu, je však už třeba počítat s tím, že dny jsou znatelně kratší, a navíc velmi chladné. Jsou ale činnosti, které prostě nepočkají a musí se provést, protože jinak mráz může poškodit okrasné keře i ovocné stromy. Jaké práce nepočkají a v listopadu se mohou provádět?

Listopadové úkoly na zahradě

Každý by už raději seděl doma na gauči a užíval si horkého čaje, ale zahrada ještě potřebuje adekvátní péči, aby vegetace v zimě netrpěla. Zahrada a zelené plochy se musí zbavit organického materiálu, spadaného listí a ulomených větví. Úklid sníží riziko šíření plevelů i houbových a plísňových onemocnění. Během hrabání listí se může přikročit k vytvoření bariér okolo kmenů okrasných nebo ovocných keřů a stromů vůči mrazu. Jako mulč může posloužit suché listí, rašelina a drcená borová kůra. Ideální je vrstva o výšce v rozmezí pěti až dvaceti centimetrů dle druhu rostlin či dřevin.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní zahradní design myslí na ekologii a multifunkčnost
closeup-shot-two-leaf-rakes-shovels-leaned-against-wooden-fence-with-blurred-background
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojení a setí

Půda na zahradě a substrát na záhonech se musí překontrolovat, případně se může ještě přistoupit k poslední fázi hnojení. Listopad je také časem, kdy se mohou vysívat různé druhy zeleniny a koření, zejména mrkev, petržel, špenát nebo kopr. Pozdní podzim nabízí též možnost zasadit okrasné keříky nebo ovocné stromky, nesmí se ale zapomenout ochránit okolí kmínku mulčem a korunu jutou nebo látkovou agrotextilií. Z květin se mohou ještě vysévat fialky, chrpy nebo pomněnky.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada jako ze škatulky? Vyžaduje to spoustu péče, trpělivosti a úsilí

Jehličnany potřebují vodu

Jak ošetřovat jehličnany nebo stálezelené keře? Pro tyto druhy zelené vegetace platí, že potřebují především pořádně zalévat až do doby než udeří mrazy. Kořeny mohou totiž bez nutné zálivky vyschnout a stromky přes zimu uschnou. Často se zapomíná na túje, které trpí na vysychání a na jaře mohou být zahnědlé. Po vydatné hydrataci se zemina zakryje mulčem nebo chvojím, k použití se nabízejí odřezané větve jehličnanů. Tímto způsobem půda nevyschne, k tomu se jí dostane dostatek živin.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/what-to-do-now-november/
Přidat na Seznam.cz