Libeček je aromatickou bylinkou, jejíž konzumaci doporučují i lékaři
Libeček lékařský je skvělé koření, které se však z českých kuchyní poněkud vytratilo. Přitom si ho v našich podmínkách můžeme dokonce sami snadno pěstovat, což se o mnoha jiných druzích kořeních říci nedá. Naše babičky pak o libečku často mluvily jako o maggi koření, protože právě on dodává oblíbenému dochucovadlu do polévek jeho charakteristickou chuť.
Oblíbené koření
Na rozdíl od řady jiných druhů koření je libeček aromatický celý. Jeho listy se tak skvěle hodí do polévek, které obsahují brambory. A třeba vývar bez libečku není opravdovým vývarem. Sušený libeček se pak používá k dochucení dušeného masa, masových směsí s chilli, kuřecích paliček nebo zeleniny. Celá, nebo častěji mletá semena libečku se pak používají při pečení koláčů, různých druhů chlebů nebo sušenek a sladkého pečiva.
Účinky libečku
Podobně jako třeba kmín zlepšuje libeček trávení, podporuje vylučování trávicích žaludečních šťáv a obecně prospívá zažívání. Zdravým způsobem zvyšuje chuť k jídlu, a tak jej ocení zejména lidé, kteří po operacích nebo při nemoci trpí nechutenstvím. Kromě toho libeček pomáhá proti nadýmání, a tak je rozumné dochutit s ním luštěninová jídla. Ve větších dávkách je libeček močopudný. Aby se však projevil tento účinek, je potřeba si uvařit libečkový čaj. Pravidelná konzumace libečku kromě toho:
- Snižuje zahleněnost plic a podporuje dýchání
- Mírní záněty, zejména záněty tlustého střeva
- Je skvělou prevencí revmatu
- U některých lidí klidní podrážděnou pokožku a léči akné
Pěstování libečku
Libeček je nenáročná rostlina, která vám navíc krásně provoní zahradu. Vysadit můžete semena nebo sazeničky, obojí běžně koupíte v zahradnictví. Nejlépe poroste na slunci, nebo alespoň v polostínu a má rád dostatek vláhy. Jde o víceletou rostlinu, z níž se nejčastěji sklízí pouze listy, ale můžete využívat také nať a semena.