Lavender 1117275 1280

Levandule vnese do zahrady kousek Provence a potěší nejen svou vůní

Chcete se pustit do pěstování této nádherné a zároveň prospěšné bylinky s voňavými fialovými květy? Levandule představuje ideální volbu hlavně na slunné stanoviště a pro všechny, kteří si chtějí užít její blahodárné účinky. 

Podmínky pro pěstování levandule

Pro úspěšné pěstování levandule je nutné vytvořit vhodné podmínky. Preferuje především slunná a teplejší stanoviště, ale existují i méně náročné odrůdy, které si poradí se zimními mrazy. Z pohledu mrazuvzdornosti je nejlepší volbou levandule úzkolistá. Zároveň je vhodné vybrat dostatečně prostorné stanoviště, aby mezi sebou měly jednotlivé rostliny rozestupy zhruba kolem 30 centimetrů, což je důležité pro jejich úspěšný růst a kvetení. V rámci pravidelné péče je vhodné pamatovat také na podzimní sestřih, kdy dojde k odstranění starých květů a podpoříte celkové tvarování levandulového keříku.

Mohlo by vás zajímat:  Jarní cibulku lze sklízet čerstvou po celý rok. Pěstování z cibulek nemůže být jednodušší
Zdroj obrázku: Pixabay

Odpuzovač komárů a much

Pokud se rozhodnete pro pěstování levandule v domácích podmínkách nebo na zahradě, můžete se těšit hned na několik praktických výhod. Jednou z nich je přirozená schopnost odpuzovat mouchy a komáry. Jde tak o ideální rostlinu pro vysazení v blízkosti zahradního posezení nebo pod okny. 

Aromatické koření

Kromě přitažlivého vzhledu lze levanduli použít jako koření v kuchyni. Patří mezi typické provensálské bylinky s příznivým vlivem na trávicí systém. Odvar z levandule pomáhá proti bolesti břicha a může sloužit jako přírodní pomoc při problémech s plynatostí. Jde také o zajímavé koření do masitých receptů.

Mohlo by vás zajímat:  Opadané listí se hodí využít pro mulčování nejen záhonů
Zdroj obrázku: Pixabay

Podpora relaxace a uvolnění

Jemná vůně levandule s obsahem prospěšných látek pomáhá lidskému organismu při boji se stresem, úzkostí a slouží jako uklidňující prostředek. Dejte si do místnosti sušenou kytici levandule, polštářek naplněný jejími květy nebo využijte jemný éterický olej z levandule pro okamžité zklidnění a jednodušší usínání. 

Přidat na Seznam.cz