Chamomile Gerbera Flowers Glass Jug Desk Against White Brick Wall

Kytici ve váze věnujte maximální péči, odvděčí se dlouhou svěžestí a krásou

Květiny, věnované z lásky nebo k nějakému výročí, jsou skvělým dárkem, který ale nevydrží dlouho, protože rostliny ve váze nemají dostatek živin. Každý si ale pohled na kytici růží nebo lilií chce užít co nejdéle, a proto jsou tu prostředky, díky kterým rostliny oživíte a vydrží ve váze o něco déle.

Než květiny do vázy vložíte, seřízněte jejich konce

První radou, kterou vám dá každá dobrá květinářka, je seříznutí konců stonků. Stačí jeden centimetr, díky kratším stonkům budou lépe absorbovat vodu, a tím pádem vám déle ve váze vydrží. Budete na to potřebovat pouze kvalitní a ostrý nůž nebo prořezávač. Zajímavým tipem je napíchnutí stonku šicí jehlou.

Mohlo by vás zajímat:  Zkušení zahradníci vědí, co macešky potřebují. Při správné péči vykvetou dvakrát do roka
Zdroj obrázku: Freepik

Řezané květiny by rozhodně neměly stát v teplé vodě, proto jim do vázy napusťte vlažnou nebo studenou. Dejte ale pozor, aby vody neměly příliš mnoho, stačí jedna nebo dvě sklenice. Záleží na tom, jak je kytice velká. Vodu ve váze byste měli každé dva dny vyměnit. Můžete jít zakoupit také živiny, které dostanete při koupi květin. Ty prodlouží svěžest květů. Nejčastěji je dostanete ve formě prášku či granulí.

Použít můžete také domácí prostředky k osvěžení květin

Jestli nemáte pytlíček s živinami, nemusíte zoufat. Stačí přidat do vázy jednu tabletu aspirinu nebo květiny osvěžte malou lžičkou cukru. Nejsou to ale jediné prostředky, které květinám pomohou vydržet o něco déle. Můžete využít vychladlý zelený čaj nebo stroužek česneku.

Mohlo by vás zajímat:  Řezané květiny vydrží déle čerstvé na správném místě, vodu lze obohatit cukrem

Květiny byste neměli pokládat na slunné místo, vyhovují jim chladné místnosti. Celou vázu byste měli vymýt po každé výměně vody, a pokud uvidíte, že některé květiny už vadnou, odstraňte je, protože mohou „nakazit“ také ostatní, ještě dobře vypadající květy. Mezi další babské rady patří vložení měděné mince do vázy. Měla by zabránit množení bakterií a také tvorbě plísní. Proti bakteriím můžete použít také bělidlo, ale jen kapku nebo dvě.

Zdroj: https://www.businessinsider.com/how-to-keep-flowers-alive-and-fresh
Přidat na Seznam.cz