Vegetable Peelings Compost

Kompostér není popelnice a zbytky jídla jsou tím nejhorším, co do něho dát. Naopak obalů od potravin se nebojte

Kompostování je velmi populárním trendem. Pokud má někdo zahradu, na které pěstuje plodiny či okrasné rostliny, moc dobře ví, že se neobejde bez hnojiva. To nemusí být vždy jenom chemické. Může být i přírodní. To lze samozřejmě koupit, ale také si ho můžeme snadno vyrobit. Stačí k tomu obyčejný kompostér. Ten je však nejprve třeba naplnit. A čím? V tom mnoho lidí stále nemá jasno.

Jenom některé zbytky jídla

Kompostér není popelnice a to je třeba k němu tak přistupovat. Je sice určený k vyhazování zbytků, ale jenom některých. Pokud se jedná o zbytky ovoce a zeleniny, včetně slupek nebo dužiny, bez obav mohou končit v kompostéru. Stejně tak se nemusíte být vložit do něho také, pro někoho překvapivě, skořápky od vajíček. V kompostéru ale může skončit také čaj. Je škoda vyhodit zbytky toho vylouhovaného, když může ještě posloužit.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stromy dodají člověku energii, jiné mu ji vezmou
Zdroj obrázku: Freepik

Co by v něm ale skončit nemělo? Rozhodně do něho nevyhazujte zbytky masa. A je jedno, zda je vepřové, drůbeží, rybí nebo jakékoliv jiné. Také zapomeňte na to, že by v kompostéru mohly končit třeba sýry, které rozhodně nejsou tím pravým základem pro kvalitní kompost. A podobné je to s celou řadou dalších potravin, u kterých už selským rozumem odhadnete, kam je vyhodit.

Obalů se nebojte

Řada zbytků jídel do kompostérů nepatří, ale paradoxně do něho můžete dát jejich  obaly. Příkladem je pizza. Její zbytky by měly končit v klasické  popelnici. Krabice, tedy často recyklovaný obal, však může být natrhaný na menší kousky a hozen do kompostéru. Zároveň to ale neznamená, že lze kompostovat jakýkoliv papír. Rozhodně zapomeňte například na samolepky. Ty nemají v kompostéru co dělat. To stejné platí například o lesklém papíru, jako jsou mnohé reklamní letáky, nebo katalogy. I to jsou věci, které rozhodně musí skončit v popelnici, protože v kompostéru napáchají spíše více škody, než požadovaného užitku.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz