Majoranka1

Lék z vlastní zahrádky: vypěstujte si domácí majoránku, jejích účinků můžete využívat po celý rok

Majoránka je jednou z nejznámějších bylinek u nás. Jedná se rovněž o bylinku, kterou můžete v sezóně pěstovat na zahradě a na zimu ji snadno usušíte. Patří tedy k těm, které můžete mít z vlastních zdrojů po celý rok. Majoránku přidáváme do velkého množství pokrmů, krásně voní, výborně chutná a hlavně je velmi zdravá. S čím vším dokáže majoránka pomoci?

Zdroj obrázku: Freepik

Léčivé schopnosti majoránky

Majoránka je velmi vhodným pomocníkem proti poruchám všech metabolických funkcí. Většinou se proto nachází také v drtivé většině nezdravých pokrmů jako jsou třeba těžká a smažená jídla. Právě majoránka totiž podporuje trávicí systém, a to je také důvodem, proč ji konzumují lidé, kteří se snaží zhubnout. Kromě problémů s trávicím traktem a podpory hubnutí se také majoránka doporučuje lidem, kteří trpí problémy s nosními dutinami, a pomoci dokáže také vyléčit kašel.

Mohlo by vás zajímat:  Máta je dokonalou složkou přírodní kosmetiky. Pokožka i vlasy budou jen zářit
Zdroj obrázku: Freepik

Odvar z majoránky

Připravit si odvar z majoránky není nic náročného. Pokud vám není dobře, měli byste tento odvar pít jako bylinný čaj. Nezapomeňte na to, že vám pití odvaru pomůže, pouze pokud jej vypijete teplý, studený už v sobě nemá tolik účinných látek. Na jeden hrníček 250 ml vroucí vody použijte jednu čajovou lžičku sušené majoránky, použít můžete i drcenou čerstvou, která je samozřejmě lepší. Majoránku je nutné louhovat pod pokličkou, aby se do vody dostaly všechny léčivé látky. Nepočítejte s tím, že budete čaj louhovat krátkou dobu, majoránka potřebuje 15‍–‍20 minut, než ji začnete pít. Vzhledem k tomu, že má majoránka také protizánětlivé a dezinfekční účinky, ji můžete v případě potřeby nechat úplně vychladnout a používat ji na kloktání ústní dutiny například při bolesti nebo pálení v krku a dalších obtížích, ale i třeba pokud máte pouze odřené dásně. Majoránkový odvar je vhodným kloktáním místo dezinfekce jako prevence proti zánětu a dalším nepříjemnostem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/marjoram
Přidat na Seznam.cz