Girl Whitewashing Tree Trunk Spring Garden Whitewash Spring Trees Protection From Insects Pestsselective Focus

Leden je měsíc bílení. Právě v těchto dnech potřebují ovocné stromy největší ochranu

Ovocné stromy přečkaly první zimní měsíc, nejhorší je však teprve čeká. To je též důvod, proč se v zimních dnech přistupuje k bílení stromů. Tento krok je nezbytný pro ochranu stromů před mrazy, které přicházejí koncem ledna a v únoru. K bílení se používá vápno a je důležité zaměřit se na citlivé ovocné stromy, mladé sazenice nebo keře se silnými kmeny. Oproti mylnému přesvědčení nechrání vápno před škůdci nebo snad před zvěří, ale je cestou, jak zajistit, aby jabloně, třešně nebo švestky nepromrzly.

Dokonalá ochrana před mrazem

Obílené kmeny stromů jsou vidět nejčastěji v oblastech, kde bývají drsnější zimy a teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Ošetřit tímto způsobem se vyplatí též stromy, které jsou citlivější na výkyvy teplot. Mezi takové patří zejména třešně, meruňky nebo broskve. Důležité je vrstvu vápna nanést tak, aby nedošlo k jeho rychlému vyplavování, protože v opačném případě se musí celý proces ještě jednou během zimy opakovat.

Mohlo by vás zajímat:  Všechny saláty nejsou stejné, správný výběr povýší jídlo, chyba odradí od další konzumace
Zdroj obrázku: Freepik

Od jabloní po švestky

Ovocným stromům škodí mráz, kdy dochází k vnitřnímu vymrznutí dřeně, což se projevuje prasklinami na kmenu. Stromy mohou poškozovat i teplotní výkyvy, kdy přes den svítí slunce a teploty vystoupají nad nulu, v noci ale spadnou hluboko pod bod mrazu. K tomuto jevu dochází zejména koncem ledna nebo během února, ale někdy také ještě v březnu nebo v dubnu. Z toho důvodu se bílí stromy vápnem, aby se sluneční paprsky odrážely, a musí se provádět během zimních měsíců, a ne v brzkém jaře, jak se mnozí domnívají.

Mohlo by vás zajímat:  Ochranu před klíšťaty není radno podcenit. Domácí repelent je udrží v bezpečné vzdálenosti

Kdy a jak bílit

Stromy se bílí od poloviny prosince do konce ledna s ohledem na aktuální teploty a předpovědi počasí a nabílení musí zůstat na kmenech do začátku března, jinak je nutné vápnění opakovat. Bílení ochrání stromy během mírné zimy i proti předčasnému zahájení vegetačního procesu. Bílení probíhá pomocí vápenného mléka s přídavkem hlíny nebo škrobu pro zvýšení přilnavosti, jeden kilogram nehašeného vápna připadá na pět litrů vody. Bílí se za slunečného dne při teplotách okolo 5 stupňů Celsia s ochranou rukou a očí až do výšky prvních silnějších větví, jižní stranu je možné bílit ještě výše. Použít se může široký kartáč nebo smeták s měkkými štětinami.

Zdroj: https://wisconsinpollinators.com/Articles/ProtectPlantsFromWinter.aspx
Přidat na Seznam.cz