Large Terrace Patio With Rattan Garden Furniture Garden Wooden Floor

Nábytek z ratanu vydrží při správné péči roky krásný. Jednoduché ošetření zvládne každý

Zahradní nábytek je nezbytnou součástí všech zahrádek, na kterých si užíváme grilování společně s přáteli. Každou sezonu ale ratan nebo proutí dostává pořádně zabrat, a to nejen tím, že na něm sedíme. Déšť, vlhko, škůdci nebo ostré slunce mohou nábytek poničit a následující sezonu se nábytek může rozpadat. Jak tomu zabránit a jak se o zahradní nábytek postarat, aby sloužil dlouhé roky?

I když je nábytek starší, pořád může posloužit jako báječné sezení

Křesla, stoly nebo židle se dnes vyrábějí především z ratanu nebo obyčejného proutí, které je ošetřené proti vlhkosti a poškrábání, a k dostání jsou i další vychytávky k tomu, aby nábytek vydržel dlouhé měsíce venku. I po několika letech může sloužit, stačí mu jen věnovat potřebnou péči. Pomoci může například bezbarvý lak na dřevo. Pokud je nábytek pouze starší a není na něm ani škrábnutí, pomocí laku mu dodáte nový vzhled a nábytek bude vypadat jako nový. Stačí ho natřít jednou za rok.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny jsou nejlepší zbraní proti otravnému hmyzu. Tyto druhy nejen komáři přímo nenávidí

Jestli jste minulou sezonu nábytek neošetřovali, můžete to udělat nyní. Před samotným lakováním je totiž potřeba ho vyčistit. A nemluvíme pouze o otírání prachu a dalších nečistot. Jestli jste nábytek měli schovaný ve sklepě, bude nutné ho omýt pomocí soli a vlažné vody. Následně ho nechce přirozeně uschnout na místě, kde bude dostatek vzduchu, aby se do něj nedostaly plísně.

Zdroj obrázku: Freepik

Na lakování použijte štětec nebo rozprašovač

Nábytek bude potřebovat nalakovat dvakrát. Nejdříve si na to vezměte štětec nebo rozprašovač a první vrstvu nechte důkladně zaschnout. Až poté přidejte druhou. Jestli máte proutí poškozené, budete mít mnohem více práce, ale neznamená to, že si neporadíte. Můžete vyzkoušet například krycí lak, který zakryje ty nejhorší šrámy.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl je přírodním čističem na skvrny a připálené nádobí

Olejové barvy na dřevo jsou také velmi oblíbené. Pokud se o nábytek budete starat a na zimu ho dávat do teplých místností, opravdu může sloužit několik let. Kupte si nebo si vyrobte také moderní barevné podsedáky, které slaďte s celou terasou. Konečný výsledek vás překvapení a posezení na zahradě se stane vaším oblíbeným místem. Prachu se můžete zbavit vlhkým hadříkem, ale s vodou to nepřehánějte.

Zdroj: https://www.owatroldirect.co.uk/for-the-garden/rattan-garden-furniture/
Přidat na Seznam.cz