aloe-vera-678040_1280

Léčivka aloe patří do každého domova. Roste rychle, ale přesazování je snadné

Aloe vera je ideální rostlina pro zapomnětlivé pěstitele. Když ji občas nezalijete, odpustí vám to a i tak bude vypadat atraktivně. Jistě není od věcí mít několik rostlinek doma, protože ji můžete využít pro mnoho věcí – na popáleniny, akné, ekzém a jiné potíže. Ale v čem je opravdu dokonalá, je čištění vzduchu. Jediný problém je, že rychle roste a květináč se někdy převrací. V tu chvíli je třeba aloi přesadit.

Jaký zvolit substrát

Jestliže je aloe natolik velká, že potřebuje jiný a větší květináč, vezměte ten, který má díry vespod. Na dno květináče uložte kamínky či keramzit a zasypte je úrodnou půdou. Můžete zvolit květinový substrát či univerzální. Vložte do květináče rostlinu i se stávající hlínou a kolem dokola dosypte půdu. Poté rostlinu zalijte. Uložte ji na světlé místo, ale ne tam, kde svítí sluneční paprsky. Pokud na rostlinu bude svítit slunce, listy se spálí a budou méně naplněné zdravou dužinou.

Mohlo by vás zajímat:  Kvetoucí záhonky i v zimě mohou být skutečnost, stačí zasadit ty správné rostliny
Zdroj obrázku: Pixabay

Rozrůstání aloe

Pokud aloe poskytujete správnou péči, v květináči se objeví malé rostlinky – sazeničky. Když je jich více, můžete je přesadit do jiného květináče. Nemusíte se bát, rostlinu tak nezničíte. Jakmile vytáhnete celou rostlinu z původního obalu, úzkým klacíkem oddělte půdu v místě, kde se sazenice vyskytují. Poté je pouze přesaďte do jiného květináče.

Poničené kořeny

Někdy se může stát, že během přesazování poškodíte kořeny, a to především u sazenice, kterou jste dali do jiného květináče. Ihned ji nevyhazujte, starejte se o ni a zalévejte ji. Kořeny aloe rostou rychlostí blesku. Pokud se vám zdá, že již mladá aloe odumírá, vložte ji do sklenice s vodou. Po určité době zakoření a vy ji budete moci bezpečně zasadit do substrátu. Můžete tento krok udělat ihned po oddělení. Vložte nejdříve do vody a po zakořenění ji vložte do zeminy.

Přidat na Seznam.cz