Aloe Vera 678040 1280

Léčivka aloe patří do každého domova. Roste rychle, ale přesazování je snadné

Aloe vera je ideální rostlina pro zapomnětlivé pěstitele. Když ji občas nezalijete, odpustí vám to a i tak bude vypadat atraktivně. Jistě není od věcí mít několik rostlinek doma, protože ji můžete využít pro mnoho věcí – na popáleniny, akné, ekzém a jiné potíže. Ale v čem je opravdu dokonalá, je čištění vzduchu. Jediný problém je, že rychle roste a květináč se někdy převrací. V tu chvíli je třeba aloi přesadit.

Jaký zvolit substrát

Jestliže je aloe natolik velká, že potřebuje jiný a větší květináč, vezměte ten, který má díry vespod. Na dno květináče uložte kamínky či keramzit a zasypte je úrodnou půdou. Můžete zvolit květinový substrát či univerzální. Vložte do květináče rostlinu i se stávající hlínou a kolem dokola dosypte půdu. Poté rostlinu zalijte. Uložte ji na světlé místo, ale ne tam, kde svítí sluneční paprsky. Pokud na rostlinu bude svítit slunce, listy se spálí a budou méně naplněné zdravou dužinou.

Mohlo by vás zajímat:  Kroucení listů monstery ukazuje na nedostatek vlhkosti ve vzduchu i v substrátu
Zdroj obrázku: Pixabay

Rozrůstání aloe

Pokud aloe poskytujete správnou péči, v květináči se objeví malé rostlinky – sazeničky. Když je jich více, můžete je přesadit do jiného květináče. Nemusíte se bát, rostlinu tak nezničíte. Jakmile vytáhnete celou rostlinu z původního obalu, úzkým klacíkem oddělte půdu v místě, kde se sazenice vyskytují. Poté je pouze přesaďte do jiného květináče.

Poničené kořeny

Někdy se může stát, že během přesazování poškodíte kořeny, a to především u sazenice, kterou jste dali do jiného květináče. Ihned ji nevyhazujte, starejte se o ni a zalévejte ji. Kořeny aloe rostou rychlostí blesku. Pokud se vám zdá, že již mladá aloe odumírá, vložte ji do sklenice s vodou. Po určité době zakoření a vy ji budete moci bezpečně zasadit do substrátu. Můžete tento krok udělat ihned po oddělení. Vložte nejdříve do vody a po zakořenění ji vložte do zeminy.

Přidat na Seznam.cz