Peony Bouquet Vase Rich Bunch Peonies Spring Flowers

Kvůli jediné chybě pivoňky ve váze rychle uvadnou. Klíčové je nepromeškat zásadní moment

Pivoňky začínají kvést na přelomu května a června. Mimořádně velkolepé květenství jim zaručilo status nejkrásnějších zahradních exemplářů. Není divu, že mnozí z nás mají chuť vzít si je s sebou domů. Bohužel kvůli nepozorné péči ztratí velkolepé květy rychle své kouzlo. Stačí znát několik základních triků, abyste se mohli těšit jejich svěžím vzhledem.

Kdy sbírat pivoňky

Výběr správného času na řezání květin je základem pro to, aby vydržely ve váze co nejdéle krásné. V této oblasti se nevyplatí improvizovat, protože chyby budou mít za následek prudké zhoršení stavu květin již po dvou nebo třech dnech. Vyberte si proto pivoňky, jejichž pupeny se právě otevírají. Díky tomu budou úplně kvést až ve váze a vy si je může užít až 10 dní.

Mohlo by vás zajímat:  Venkovní chodník vyčistíme pomocí tlakové myčky, speciálních přípravků nebo domácích prostředků

Mějte na paměti to, že pivoňky ve váze vydrží opravdu dlouho, když je sbíráte brzy ráno. Čím blíže k poledni je odříznete, tím se pivoňkové květy intenzivněji otevírají a tím budou rychleji uvadat. Ujistěte se, že si nevyberete květiny, které jsou ještě zcela uzavřené, jejich odstřihnutí může narušit rozkvět, a tak se ve váze nemusí otevřít vůbec.

Zdroj obrázku: Freepik

Správná technika stříhání pivoňky

Aby pivoňky ve váze zůstaly déle čerstvé, je třeba provést ostrý a čistý řez. Díky tomu se vyhnete drcení stonků, což by mohlo být přímou příčinou rychlé hniloby rostlin ve váze. Je také důležité je řezat pod úhlem 45 stupňů. Takový manévr omezuje povrch, který se přímo dotýká dna nádoby, čímž se snižuje kontakt stonků s nežádoucími bakteriemi.

Mohlo by vás zajímat:  Většina lidí ji rovnou lije do dřezu. Pro rostliny se přitom jedná o hotový poklad

Vzhledem k tomu, že tato rostlina má velké a široké květy, bude poměrně vysoká váza fungovat nejlépe. Při výběru vázy berte v úvahu, že stonky by měly být ponořeny nejméně 10 centimetrů ve vodě. Nejlepší je květiny umístit do chladné a stojaté vody, ne však přímo z kohoutku. Vodu měňte denně. Každý druhý nebo třetí den ořízněte stonky ostrými nůžkami nebo nožem.

Zdroj: https://dengarden.com/gardening/How-and-When-to-Cut-Peonies-for-a-Vase
Přidat na Seznam.cz