Květy divizny lze sbírat každý den. Její účinky na zdraví využívá lidové léčitelství od nepaměti

Diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) můžeme vnímat jako obyčejnou rostlinu, která roste na zahradě, v okolí polních cest a luk, polí, rumišť, parkovišť, ve městech – zkrátka všude. Přitom obsahuje spoustu drahocenných látek prospěšných pro naše zdraví.

Pěstování

Divizen je více druhů, ta velkokvětá je dvouletka, žlutá, po celém povrchu ochlupená bylina se silnou lodyhou a dosahuje výšky až dvou metrů. Není náročná, má radši sušší, méně výživnou půdu a pro pěstování ji umístěte na slunné, před větrem chráněné místo.

Sběr

Sbírají se a zpracovávají hlavně květy bez zelených kalíšků. Zajímavostí pro pozorování je, že rozkvétají až večer, kolem desáté hodiny. Je možné ji sbírat a sušit denně, protože květy co dva dny, v létě každý den, opadávají. Jsou velmi lehké a tenké, při horkém počasí uschnou na sluníčku za jeden den.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky

Tato významná léčivka se tradičně už po celá staletí podává jako lék proti průduškovým onemocněním. Má silně protizánětlivé účinky, působí proti bronchitidě, různým druhům kašle a nachlazení a rozpouští hlen. Květy jsou už na omak lepkavé, obsahují totiž látky slizového charakteru. Tyto látky vytvoří na sliznicích ochranný film proti vysychání, a tím pomáhají proti dráždivému kašli.

Dokáže uvolňovat křeče a podporuje nejen dýchací systém, ale také trávení. Léčí zánětlivé onemocnění žaludku a střev a podporuje funkci jater, sleziny a ledvin, má močopudný efekt, je účinná proti revmatismu a ledvinovým onemocněním.

Využití

Z divizny se obyčejně vaří čaj lahodné chuti. Doporučuje se pít 2–3 šálky denně nanejvýš 10 dnů a také si z něj můžete udělat sirup proti kašli. Divizna se podává i zvnějška. Používá se k ošetření drobných ranek a připravují se z ní obklady, které se přikládají na otoky a bolestivá místa.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-verbascums/
Přidat na Seznam.cz