Common Mullein Verbascum Thapsus

Květy divizny lze sbírat každý den. Její účinky na zdraví využívá lidové léčitelství od nepaměti

Diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) můžeme vnímat jako obyčejnou rostlinu, která roste na zahradě, v okolí polních cest a luk, polí, rumišť, parkovišť, ve městech – zkrátka všude. Přitom obsahuje spoustu drahocenných látek prospěšných pro naše zdraví.

Pěstování

Divizen je více druhů, ta velkokvětá je dvouletka, žlutá, po celém povrchu ochlupená bylina se silnou lodyhou a dosahuje výšky až dvou metrů. Není náročná, má radši sušší, méně výživnou půdu a pro pěstování ji umístěte na slunné, před větrem chráněné místo.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje povzbudí ke květu vodní lázeň a česnekové hnojivo

Sběr

Sbírají se a zpracovávají hlavně květy bez zelených kalíšků. Zajímavostí pro pozorování je, že rozkvétají až večer, kolem desáté hodiny. Je možné ji sbírat a sušit denně, protože květy co dva dny, v létě každý den, opadávají. Jsou velmi lehké a tenké, při horkém počasí uschnou na sluníčku za jeden den.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky

Tato významná léčivka se tradičně už po celá staletí podává jako lék proti průduškovým onemocněním. Má silně protizánětlivé účinky, působí proti bronchitidě, různým druhům kašle a nachlazení a rozpouští hlen. Květy jsou už na omak lepkavé, obsahují totiž látky slizového charakteru. Tyto látky vytvoří na sliznicích ochranný film proti vysychání, a tím pomáhají proti dráždivému kašli.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda ochrání rostliny na zahradě a udrží řezané květiny déle čerstvé

Dokáže uvolňovat křeče a podporuje nejen dýchací systém, ale také trávení. Léčí zánětlivé onemocnění žaludku a střev a podporuje funkci jater, sleziny a ledvin, má močopudný efekt, je účinná proti revmatismu a ledvinovým onemocněním.

Využití

Z divizny se obyčejně vaří čaj lahodné chuti. Doporučuje se pít 2–3 šálky denně nanejvýš 10 dnů a také si z něj můžete udělat sirup proti kašli. Divizna se podává i zvnějška. Používá se k ošetření drobných ranek a připravují se z ní obklady, které se přikládají na otoky a bolestivá místa.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-verbascums/
Přidat na Seznam.cz