Front View Whole Fresh Golden Pineapple Fork Knife Cutting Board Marble Surface

Ananas podpoří hubnutí a zdraví. Čerstvý je k dostání po celý rok

Ananas je ovoce oblíbené po celém světě, proto se prodá na 14 milionů tun tohoto ovoce v obchodech nebo přímo na farmách. Plody jsou dostupné čerstvé po celý rok, populární je také konzervovaný ananas. Konzumuje se čerstvý nebo tepelně upravený jako součást mnoha pokrmů včetně pizzy. Proč je toto ovoce velmi vhodným doplňkem jídelníčku a jakými blahodárnými účinky vyniká?

Ovoce s protizánětlivými účinky

Sladké a šťavnaté kousky, které si poradí s hubnutím i se záněty v těle? Ananasová dužnina je opravdu skvělým doplňkem jídelníčku, protože obsahuje antioxidační enzymy, zejména bromelain, který pomáhá s hubnutím, navíc má protizánětlivé účinky. Kromě toho ananas obsahuje vitamíny A, C a skupiny B, minerály, jako jsou vápník, železo, draslík nebo fosfor. Významné je množství manganu, už dva plátky ovoce doplní denní dávku. Je zdrojem kyseliny askorbové, která posiluje obranyschopnost těla. Obsažené látky posilují imunitu, zlepšují chod nervové soustavy a působí proti rakovině.

Mohlo by vás zajímat:  Borůvek si můžeme dopřát plné hrsti. Těšit se můžeme na lepší paměť i štíhlou linii
Zdroj obrázku: Freepik

Lék na vysoký krevní tlak i špatný cholesterol

Proč si vychutnat porci ananasu ke svačině? Kromě toho, že skvěle chutná, je přírodním lékem při vysokém krevním tlaku a stimuluje chod oběhového systému. Pomáhá rovněž snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi a zlepšuje trávicí procesy. Ananas se doporučuje též pro zvýšení potence a libida u mužů a žen, podle mnohých je příznivý pro zlepšení plodnosti u žen. Ananas je vhodnou alternativou ke sladkostem, jeho glykemický index je v rozmezí mezi 59 a 66 podle úrovně zralosti.

Mohlo by vás zajímat:  Letní mlsání z lesa. Dopřejte si plné hrsti borůvek, posílíte své zdraví

Pozor na množství cukru

Ananas se doporučuje při dietě, protože obsažené látky, zejména bromelain, napomáhají spolu s vlákninou trávení, přesto je třeba obezřetnosti, protože obsahuje sacharózu, fruktózu i glukózu. Nedoporučuje se jej jíst před spaním nebo v konzervované formě, kde je ještě přislazován sirupem. A zatímco čerstvý ananas má pouze 41 kcal ve 100 gramech, v plechovce 64 kcal. Žluté sladké ovoce není vhodné do jídelníčku pacientů s diabetem nebo s inzulínovou rezistencí. Ananas se nesmí jíst při užívání antibiotik, sedativ nebo antikoagulačních léků, může být též významným alergenem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-pineapple, https://www.nccih.nih.gov/health/bromelain, https://www.belmarrahealth.com/10-health-benefits-of-drinking-pineapple-juice/, https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/pineapple-benefits-nutrition-facts-side-effects-more/
Přidat na Seznam.cz