Farmer S Hand Blue Glove Holds White Granular Fertilizer

Dusičnan amonný urychlí růst rostlin. Podpoří brambory, cibuli i vinnou révu

Každá rostlina ke svému životu potřebuje slunce, vodu, vhodnou zeminu a také hnojivo, ze kterého získává živiny pro růst. Proto je třeba přihnojovat nejen pokojové rostliny, ale také ty, které rostou na zahradě v záhoncích. Jako výhodné hnojivo se osvědčil dusičnan amonný. Znáte všechny jeho výhody?

Co je to dusičnan amonný

Dusičnan amonný (NH4NO3), známý také pod označením ledek amonný, se skládá ze síry a kyseliny dusičné, které podporují správný růst a vývoj rostlin. Dusík pomáhá při tvorbě a regeneraci buněk rostlin, které ho potřebují pro tvorbu chlorofylu. Ten je důležitý pro výrobu proteinů a nukleových kyselin a pro průběh fotosyntézy. Výhodou je, že dusičnan amonný dodává rostlinám dusík v dobře rozpustné a snadno dostupné formě, takže ho mohou začít ihned využívat.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání jídlem je globální nešvar, který zatěžuje životní prostředí. I malé změny znamenají hodně
Zdroj obrázku: Freepik

Jak se dusičnan amonný používá

Před aplikací dusičnanu amonného je nutné zvážit klimatické podmínky, typ půdy a množství hnojiva. Nejčastěji se tímto hnojivem hnojí na jaře, a to rostliny okrasné i užitkové, stromy, keře i plodiny na polích:

  • Výborný je například na brambory, kdy se aplikuje do půdy ještě před jejich výsadbou.
  • U cibule se hnojí dusičnanem amonným hned dvakrát, po zasetí a po objevení prvních výhonků.
  • Na začátku vegetačního období se dusičnanem amonným hnojí vinná réva.
Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se správně o zahradní nábytek před zimou

Hnojivo dávkujte s opatrností

Při používání dusičnanu amonného jako hnojiva je však důležité dávat dobrý pozor na množství. Příliš vysoká dávka může vést k nadměrnému růstu rostlin a snížení kvality plodů. Celkově lze říci, že dusičnan amonný je účinné a populární hnojivo pro rostliny, které může přispět k jejich zdravému a rychlému růstu. Je však důležité dodržovat doporučené dávkování a pravidelně testovat kvalitu půdy, aby se minimalizovalo riziko negativních dopadů na životní prostředí.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/ammonium-nitrate-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz