Room 5772311 1280

Kuně se líbí v lidských obydlích, kde páchá škody. Pár triků ji vyžene pryč

Kuna je často nezvaným hostem. Protáhne se úzkými otvory a umí vylézt na strmou zeď. Většinou se zabydlí v podkroví, může způsobit velké zmatky a narušit domácí pohodu. Abyste se kuny úspěšně zbavili, musíte učinit efektivní kroky. Nebude to ale jednoduchý proces, protože kuny jsou chytrá zvířata.

Důslednost a pravidelnost bude velmi důležitá

Kuna je malý savec. Jejím charakteristickým znakem je podlouhlé, hbité tělo, krátké nohy a dlouhý, načechraný ocas. Živí se malými hlodavci, obojživelníky, ptáky a hmyzem. Je aktivní hlavně v noci. Jídlo hledá na farmách, kde se rychle usadí. Loví myši a krysy, ale unáší i jiná hospodářská zvířata, jako jsou kuřata nebo králíci. Kuna se na první pohled jeví jako milé zvíře, ale může způsobit velké škody.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocné mušky se nevyhýbají žádné kuchyni. Vyzrát na ně lze jednoduchou pastí

Ničí fasády domů, žvýká elektrické dráty a vnitřní izolace střechy. Hledá úkryty také pod kapotou auta. Hnízdo si často dělá na půdě, kde může narušit střešní konstrukci. Prvním znakem, podle kterého poznáte, že máte doma kunu, jsou podivné zvuky, které budou vycházet z podkroví. Mohou se podobat mňoukání kočky. Savec si své jídlo nosí dovnitř, neváhá si tam přinést mrtvé zvíře. Poškození domu poznáte pouhým okem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejlepší metodou, jak se chránit, je utěsnit všechny mezery v domě

U oken můžete použít kovové pletivo s malými oky. Nezapomeňte ani na odtokové žlaby a na římsy můžete nainstalovat hroty. Uzavírejte si pokoje. Pokud máte psa, máte vyhráno, kuny jsou velmi plaché a štěkot je vyruší. Tito malí savci mají dobrý čich i sluch, cítí a slyší lidi a mohou rychle utíkat. Pokud jste si jistí, že máte doma kunu, dejte na ta místa oblečení nasáklé pachem lidí. Další metodou je šíření trusu psů na místech, kam chodí a kde žijí.

Mohlo by vás zajímat:  Na mšice jde vyzrát. Nepříjemné škůdce zlikviduje obávaný plevel a oblíbená přísada do kuchyně

Nainstalujte také světa a alarmy, které se při detekci pohybu zapnou. Ve specializovaných prodejnách můžete zakoupit vhodné chemické přípravky, které kuny mohou vyděsit. Dbejte pokynů výrobce, abyste neublížili sami sobě. Můžete také umístit poplašná zařízení, která kunu odpudí. Tyto metody musí být používané pravidelně, jinak se kuny mohou vrátit.

Zdroj: https://www.countryfile.com/wildlife/mammals/pine-marten-guide-how-to-identify-where-to-see-in-britain-and-other-facts/
Přidat na Seznam.cz