Molehill 231386 1920

Krtka ze zahrady vypudí vůně některých rostlin nebo jiné pachy

Krtci jsou škůdci, kteří našim zahradám škodí nejen nevzhlednými krtinci, ale i porušováním kořenových systémů rostlin. Boj proti nim může být ale často náročný a drahý. Právě proto zahrádkáři vymýšlejí spoustu domácích způsobů, jak se krtků zbavit. Navíc se u nich obejdete bez zbytečných nákladů a chemikálií. Tady jsou některé z nich.

Některé rostliny krtkům nedělají nejlépe

Prvním způsobem, jak proti krtkům můžete bojovat, je vysazení některých druhů rostlin, které nemají zrovna v oblibě. Mezi ně patři například měsíček, bazalka, šeřík či česnek. Nejlépe uděláte, když rostlinky zasadíte přímo v blízkosti krtinců. Vůně těchto rostlin pak bude mít nejlepší dosah.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhnat myši z domu pomohou oblíbené byliny i speciální odpuzovače a pasti

Zaplašte krtka přirozeným predátorem

Jeden z velmi známých a také osvědčených prostředků, jakým krtka vypudit, je srst, vlasy či exkrementy. Vlasy můžete vzít přímo ze svého kartáče. Chlupy či exkrementy poslouží ty od psa nebo kočky. Srst jednoduše zmuchlejte do kuličky a umístěte přímo do nory. Protože krtek nemá tak dobrý zrak, řídí se hlavně pomocí čichu. Tudíž ucítí buď člověka, nebo šelmu ze zmíněného chomáče nebo exkrementů a nebude se tak chtít zbytečně dostávat do nebezpečí. Pak tento směr tunelu také opustí.

Mohlo by vás zajímat:  Také během zimy je důležité zahradu chránit před různými škůdci
Zdroj obrázku: Pixabay

Další tipy, co stojí za vyzkoušení

Protože jsou krtince opravdu rozšířeným problémem, zahrádkáři přicházejí s novými a čím dál neobvyklejšími nápady. Můžete tak vyzkoušet například stroužky česneku, kávovou sedlinu, kopřivové hnojivo, vaječné skořápky či staré ryby. Krtkům nedělá dobře ani vůně plesnivého citrónu, nafty, petroleje či octa.

A když krtek stále neodešel?

Pokud vám ani tyto rady nepomohly, existují samozřejmě specializovanější způsoby. Vyzkoušet můžete vysokofrekvenční plašicí zařízení nebo různé druhy chemikálií. Dejte si ale pozor na jedy. Některé druhy krtků jsou v určitých oblastech chráněné a mohli byste tak přijít akorát tak k velké pokutě.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/pests/animal/get-rid-of-moles/
Přidat na Seznam.cz