Molehill 231386 1920

Krtince dohánějí zahradníky k šílenství. Vyhnat škůdce z pozemku pomohou samotné rostliny

Krtek v zahradě je důvodem k různým obavám. Vytvoření chodeb přispívá ke značným škodám a zahradníci hledají způsoby, jak se zbavit tohoto nezvaného hosta. Mnozí se diví, co se stane s krtky v zimě. Ukázalo se, že se neukládají k zimnímu spánku.

Důvody k obavám

Krtek je známý svým podzemním životním stylem a na povrchu se mu nedaří. Vyznačuje se tmavou, téměř černou kožešinou a silnými tlapkami, které mu umožňují vytvořit síť chodeb. Je to díky nim, že chytí žížaly, takže není divu, že s nimi kope ty nejdelší možné tunely. Nejen touto částí těla jsou krtci uzpůsobeni k bydlení v podzemí. Mají také válcovitý tvar těla, uši chrání záhyby vlasů a pokožky a kryté mají i oči.

Mohlo by vás zajímat:  Boj s krtkem lze vyhrát pomocí jednoduchých triků. Hluk i specifické pachy ho spolehlivě vyženou

Nemají žádné problémy se zrakem a vyznačují se neobvyklým sluchem. Milují vlhké a úrodné půdy. Nemají rádi suchá místa a jsou aktivní hlavně ráno. To je také doba, kdy se objeví nejvíc krtinců. Jejich denní režim sestává ze tří osmihodinových cyklů. Během každého z nich čtyři hodiny spí a čtyři hodiny jsou aktivní.

Zdroj obrázku: Pixabay

Škodliví, nebo užiteční?

Typické pro krtky jsou především poměrně vysoké krtince. Ty jsou pro mnohé zahradníky skutečným problémem. To proto, že podzemní chodby postavené krtky přispívají k poškození kořenů rostlin. Kromě toho krtince nevypadají esteticky na trávníku a ztěžují sekání.

Mohlo by vás zajímat:  Žaludeční chřipka dokáže pořádně znepříjemnit život. Oslabený organismus potřebuje získat znovu energii

Krtci jsou citliví na pachy, takže jestli je nechcete hostit ve své zahradě, stojí za to pěstovat rostliny, které se jim nelíbí. Mluvíme o mátě, česneku, císařské šachovnici a bazalce. Některé zdroje uvádí, že krtky odpuzuje vůně podmáslí smíšeného se syrovátkou. Taková směs by se měla nalít přímo do krtince.

Zdroj: https://www.tipsbulletin.com/plants-that-repel-moles/
Přidat na Seznam.cz