Křen si rozhodně zaslouží víc pozornosti. Nevyužít jeho potenciálu by byla velká chyba

Křen by neměl hrát pouze vedlejší role na našem talíři. Většinou se používá jen jako doplněk k velikonočním jídlům, k masu a jiným hlavním pokrmům. V této podobě však naplno nevyužijeme jeho potenciál. Má řadu zdravotních výhod, je antibakteriální a antivirový. Proto bychom ho měli do našeho jídelníčku zařadit častěji.

Věda potvrdila pravdu lidových moudrostí

Léčivé vlastnosti křenu byly již dávno využívány našimi předky. Lidová medicína jej doporučovala k léčbě řady onemocnění. Používala se celá rostlina, nejen kořen, ale i listy. Pozdější vědecké výzkumy potvrdily to, co lidová moudrost věděla už dávno. Zdravotní vlastnosti křenu jsou způsobeny bohatostí antioxidantů, vitamínů, minerálů a enzymů, které křen obsahuje. Jsou to tyto látky, které dávají rostlině protizánětlivé, antibakteriální a antivirové vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Říká se mu ocet čtyř zlodějů, což není jediné jeho tajemství. Tato tekutina se hodí na úklid, i léčbu nemocí

Křen může předcházet a léčit mnoho infekcí a zánětů. Ne všichni však křen mají v oblibě. Děti tuto surovinu nesnědí skoro vůbec. Nemůžeme se jim divit, protože svou ostrostí připomíná wasabi, které má daleko od jemné chuti. Křen se však používá také jako koření a pro lékařské účely. Jeho síla dokáže mnohdy i velké chlapy dohnat k slzám. Znáte-li jeho nutriční hodnoty, víte, že jeho konzumování s mírou vám může přinést mnoho výhod.

Zdroj obrázku: Freepik

Nutriční hodnoty křenu

Křen je důležitým zdrojem vitamínu C a kyseliny listové. Najdeme v něm také draslík, vápník, hořčík, zinek a selen. Součástí této zeleniny s extrémně silným léčebným potenciálem jsou glukosinoláty. Jsou to rostlinné sloučeniny, které chrání před infekcemi, onemocněními mozku, snižují zánět a riziko civilizačních onemocnění, jako je cukrovka, ateroskleróza a rakovina.

Mohlo by vás zajímat:  Na nepříjemné pocení zabere použití obyčejné suroviny, kterou má každý v kuchyni

Jelikož křen obsahuje velké množství antioxidantů, chrání naše buňky před oxidačním stresem a omezuje důsledky zánětu v těle. Podle vědeckých údajů může křen snížit poškození genetického materiálu způsobené oxidačním stresem nebo nerovnováhou těla. Křen je velmi účinný i proti mikroorganismům, které jsou nebezpečné pro zdraví.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/horseradish
Přidat na Seznam.cz