Pink Tulips Glass Vase Background White Brick Wall

Krásná květina ve váze může dělat radost mnohem déle. Několik triků prodlouží její život

Jestli rádi dostáváte řezané květiny, tak víte, že ve váze moc dlouho nevydrží. Jejich životnost ale můžete snadno prodloužit, například zkrácením stonků nebo umístěním vázy na vhodné místo. Řezané květiny mohou v bytě nebo domě vytvořit příjemnou atmosféru nejen svým vzhledem, ale také svou vůní.

Několika triky si můžete užít řezané květiny mnohem déle

První metodou, jak prodloužit krásu řezaných květin, je oříznutí stonků. Ještě než dáte květiny do vody, seřízněte jim stonky, ale jen maličko. Použijte na to ostrý nůž, nikdy ne nůžky. Následně je dejte do vázy. Měkké stonky stříhejte rovně, tvrdé našikmo. Tím budou lépe absorbovat vodu, a tím pádem vydrží klidně o několik dní déle ve váze. Spodní listy a výhonky odtrhněte, aby ve vodě nehnily.

Mohlo by vás zajímat:  Jediná chyba může pivoňky zničit. Málokdo přitom ví, kdy je správně přesadit
Zdroj obrázku: Freepik

Dávejte pozor, jaké květiny mezi sebou kombinujete. Rostliny, jejichž stonky vylučují hlen, jako jsou narcisy nebo hyacinty, nemůžete dát do jedné kytice s růžemi, tulipány nebo fréziemi. Jestli i přesto chcete mít květiny takto spolu, oddělte je první den a následující je ořízněte, dejte do vroucí vody nebo je spalte. Hlen tak bude odtékat a půjde lépe odstranit. Tento postup opakujte pokaždé, když budete měnit vodu.

Do vody můžete přidat dřevěné uhlí nebo kousek dřeva

Pokud si sami děláte květiny do vázy, dbejte na několik pravidel. Květiny neřezejte v dešti, protože pak ve váze rychleji uschnou. Do vody můžete přidat například kousky dřevěného uhlí nebo dřeva. Zabráníte tak hnilobě stonků a také nepříjemnému zápachu. Použít můžete také aspirin nebo kyselinu citronovou.

Mohlo by vás zajímat:  Dešťové vody je škoda nevyužít. Přinášíme 5 skvělých tipů, jak ji zužitkovat
Zdroj obrázku: Freepik

Růžím se bude dařit ve vodě, která bude slaná, přidat můžete také lžičku cukru nebo medu. Mírně sladká voda je vhodná pro narcisy, astry nebo kosatce. Pokud do vody přidáte měď, zabráníte růstu bakterií, které způsobují hnilobu. Už se nebudete muset trápit tím, že řezané květiny dlouho nevydrží.

Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/how-to-make-flowers-last-longer
Přidat na Seznam.cz