Carnation 1325012 1280

Řezané květiny ve váze jsou potěchou oka, s několika triky vydrží čerstvé déle

Kytice krásných, čerstvých květin může přidat pohodu do každého interiéru. Každý žena miluje květiny, které si může dát do vázy. Většinou se řezané květiny darují k narozeninám, svátku nebo jen tak, pro radost. Vyznačují se nádhernou vůní a zdobí stůl i několik dní. Postupem času ale začnou vadnout.

Jak se o ně postarat, aby zůstaly déle čerstvé a těšily nás doma?

Díky jednoduchým trikům můžete životnost takových květin prodloužit. Domácí prostředky mohou zabránit předčasnému odpadávání okvětních lístků, suchému listí nebo hnilobě. Můžete si pomoci zápalkou, aspirinem nebo cukrem. Navíc, některé druhy rostlin by se neměly navzájem kombinovat, proto je dobré vědět, jaké zvolit do vaší vázy.

Mohlo by vás zajímat:  Kompost zhotovený z palet se hodí pro jakoukoli zahradu

Základním pravidlem je jejich oříznutí ještě před tím, než je vložíte do vázy. Konce řezaných stonků jsou obvykle vyschlé, a to jim brání v nasávání vody. Zastřihněte je šikmo, aby květiny ve váze nestály vzpřímeně. Budu tak mít větší plochu k absorpci vody. Nejlepší bude oříznout je ostrým nožem, aby nedošlo k poškození tkání rostliny. Některé druhy květin, jako jsou růže, musíme ořezávat pod vodou. Stačí jen naplnit umyvadlo vodou, vložit stonky a oříznout je.

Mohlo by vás zajímat:  Snadné domácí hnojivo pro zdravé a silné rostliny na zahradě
Zdroj obrázku: Pixabay

Odstraňte odumřelé listy a jiné části rostliny

Než vložíte květinu do vázy, odstraňte listy ve spodní části stonku. Neměly by se vůbec dostat do vody, protože část vody odvedou a rostlina může uhnít. Zvadlé lístky nebo zažloutlé listy také nejsou žádoucí. Při péči o řezané rostliny je nutné dbát také na čerstvost vody. Nestačí jen vodu přidávat. Vždy by měla být čistá, aby se v ní nemnožilo mnoho mikroorganismů. Vede to k rozpadu rostliny. Vodu tak měňte každý den nebo obden.

Mohlo by vás zajímat:  Plánování zahrady pro příští rok: vybrat si můžeme z mnoha zajímavých rostlin

Řezaným květinám bude nejlépe v dešťové vodě. Voda z kohoutku bude fungovat také, ale nesmí být chlorovaná. Použít můžete i převařenou vodu. Květiny dejte do vody o pokojové teplotě, studenou by rostliny nemusely přijmout. Zvadlé výhonky můžete dát do vroucí vody, protože tím vyčistíte cévní systém rostliny. Můžete jim přidat také živiny. Použijte cukr a jablečný ocet. Do vázy stačí nalít 5–10 g cukru na litr vody. Nezapomeňte na ocet, který má baktericidní vlastnosti.

Zdroj: https://greenfreshflorals.com/blogs/flora-fauna/6-tricks-florists-use
Přidat na Seznam.cz