Spring Houseplant Care Waking Up Indoor Plants Spring Woman Is Transplanting Plant Into New Pot (1)

Krása některých rostlin není vždy dílem přírody. Jejich tvar je dosažen netradičními postupy. Zní možná zvláštně, ale fungují

Už jste někdy přemýšleli o tom, jaké jsou vhodné možnosti tvarování rostlin? Máme pro vás dva snadné a běžné způsoby, které jistě zvládnete taky. Ovšem předtím, než se pustíte do samotného tvarování, byste si měli uvědomit, zda se chystáte tvarovat rostlinu, která tyto úpravy dobře snáší. Existují rostliny, které je potřeba tvarovat, pak ty, které tvarování snáší dobře, ale nepotřebují jej, a nakonec takové rostliny, které se z procesu tvarování nevzpamatují. Tvarování vyžaduje např. vavřín, oleandr, ibišek či citrus. Dobře jej snáší také třeba fíkusy, které tuto úpravu nepotřebují. V žádném případě se ale nepouštějte do tvarové úpravy aloe vera, dracény, vanilky nebo třeba palem.

Mohlo by vás zajímat:  V listopadu můžeme vysadit mnoho druhů rostlin, které přežijí zimu

Geometrická tvarová úprava

S touto úpravou se začíná, když rostlina dosáhne výšky 25 cm, dříve ji neprovádějte. Pro toto tvarování jsou vhodné zejména rostliny, které rostou poměrně rychle. Postup záleží na tom, jaký tvar rostlině chcete dát. Pokud chcete tvar kužele, je důležité vědět, že se spodní větve nechávají beze změny. Krátí se pouze větve nad těmi spodními. Horní větve zkracujte tak, abyste získali požadovaný tvar kužele. Pokud si přejete vytvarovat raději kouli, postup úpravy bude úplně jiný. Zde se naopak odstraňují spodní větve. Pak už opět stačí jen zastřihávat větve tak, abyste opravdu získali tvar koule.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus obsypaný květy můžete mít i vy. Stačí znát jeho chutě
Zdroj obrázku: Freepik

Balení mladých výhonků

Pokud máte rostlinu se spoustou mladých výhonků, nejjednodušší způsob je právě jejich balení. Když je zabalíte obvazem, můžete je posunout tam, kde je chcete mít. Výhonky budou růst, sílit a stárnout. Díky tomu se ustálí v této poloze, a vy až sundáte gázu, budete mít krásně vytvarovanou rostlinu, a to téměř bez práce. Rostlina nevyžaduje žádnou speciální péči, po dobu obvazu se o ni budete starat stejně jako doposud. Zalévejte a hnojte rostlinky, jak jste zvyklí. Pokud je berete na léto ven, vezměte je i zavázané.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-take-cuttings-from-house-plants/
Přidat na Seznam.cz