Oleandr

Krása může zabíjet. Některé okrasné rostliny či keře obsahují nebezpečný jed

Rostliny či okrasné keře by v zahradě neměly v žádném případě chybět. Zdobí prostor a dělají nám radost. Ovšem věděli jste, že mnoho okrasných rostlin a keřů může obsahovat jedovaté látky? Někdy se stačí otřít holou kůží o rostlinu, a způsobíte si nepříjemné podráždění pokožky. U alergika mohou nastat otoky či dýchací potíže. Které rostliny patří mezi ty nejvíce jedovaté?

Skočec obecný

Znáte jeden z nejjedovatějších keřů světa? Jeho krásný vzhled nadchne každého kolemjdoucího. Je velmi populární a může dorůst až do výšky dvou metrů. Semena skočce obsahují dvě velmi nebezpečné látky: ricin, vysoce toxický protein, a ricinin, jedovatou organickou sloučeninu tvořenou alkaloidy. Pokud semena pozřete, způsobíte si téměř okamžité zvracení, průjem a následné selhání důležitých orgánů v těle.

Mohlo by vás zajímat:  Některé potraviny tráví tělo až 30 hodin. S pocity těžkého žaludku lze jednoduše bojovat
Zdroj obrázku: Freepik

Soterek

Tato rostlina původem z Indonésie může dosahovat až výšky deseti metrů! Jedná se o plazivou rostlinu, která má krásné fialové květy ve tvaru motýlů. Nejvíce nás však mohou zaujmout červené plody s černou skvrnou. Tyto plody jsou jedovaté. Obsahují abrin – glykoprotein o několik desítek procent jedovatější než výše zmíněný ricin. Nemusíte ho ani jíst. Stačí, když se abrin dostane do očí nebo do otevřené rány a může způsobit špatné fungování těla. Pokud plod spolknete, během několika dní přichází smrt.

Mohlo by vás zajímat:  "Zloděj v zahradní chatce nás pobavil svou krádeží. Policii jsme to radši nehlásili," směje se Milan

Oměj

Pozor na oměje. Jedná se o překrásnou rostlinu, která vyžaduje zvláštní péči a opatrnost. Bylo objeveno až 300 druhů. Velké množství z nich dokonce roste i divoce, takže pozor na ni, je jedovatá. Semena rostliny obsahují akonitin, což je takový rostlinný arsen. Stačí se jej dotýkat, nebo hůře polknout a způsobí vám závratě, zvracení a průjem. Může se objevit paralýza srdce a následná smrt.

Zdroj obrázku: Freepik

Oleandr

Oleandr je ve středomořských zemích vídán velmi hojně. Ovšem ale vykazuje velmi silný toxický účinek. Neznámý není ani u nás v Česku. I tady lze oleandr pěstovat. Má překrásné bílé, růžové nebo červené květy. Celá rostlina je jedovatá, obsahuje oleandrin. Ve vyšších dávkách způsobí necitlivost v ústech, zvracení, nevolnost a dilataci žaludku. Je známo, že zabít dokáže i jeden list, a to do 24 hodin. Nebezpečný je i kouř z hořícího oleandru. Opatrně při přemísťování či stříhání rostliny. Doporučujeme mít ochranné rukavice.

Zdroj: https://blog.fantasticgardeners.co.uk/17-toxic-plants-in-your-garden/
Přidat na Seznam.cz