Orchidej1

Královny pokojových rostlin jsou oblíbené, málokdo však orchidejím skutečně rozumí

Orchideje patří mezi nejkrásnější rostliny, které u nás můžete pěstovat. Spousta lidí je miluje, jsou oblíbeným dárkem. Většina z nás ale netuší, jakou potřebují péči a jak se o ně starat, aby kvetly dlouho a pravidelně. Jedním z nejdůležitějších prvků je zalévání, které dělá pěstitelům největší problém.

Kolik vody orchidej potřebuje?

Orchidej má ráda vodu jako skoro každá rostlina. Ale zalévat byste ji měli, až když je substrát opravdu suchý. U spoustu druhů orchidejí to trvá asi deset dní, ale existují výjimky, proto je nutné rostlinu sledovat. Pro orchidej je lepší, když je suchá, než když ji přelijete, což je častým problémem. Orchidej zasaďte tak, aby kořeny byly vidět. Z toho důvodu se dávají do průhledných květináčů.

Mohlo by vás zajímat:  Pěstování rostlin nebývá nic těžkého, několik zásadních chyb je ovšem může zahubit
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud uvidíte, že jsou zelené, rostlina vodu nepotřebuje. Pokud budou bělet, je potřeba rostlině vodu dopřát. To uděláte tak, že rostlinu i s květináčem postavíte na 30 minut do vody. Ta by měla být buď dešťová, nebo alespoň převařená. Voda z kohoutku není vhodná, ale v krajní nouzi poslouží také. Po napití rostlinu oklepejte od přebytečné vody a dejte do obalu.

Nesmí stát na přímém slunci, aby se nespálila

Světlo dělá orchideji velmi dobře, ale nesmí být na parapetu, kam většinu dne svítí horké slunce. Listy se mohou spálit, což poznáte podle jejich hnědnutí. V tom případě je nutné je ustřihnout a pokusit se rostlinu oživit vodou a také vhodným místem. Potřebuje speciální substrát, který koupíte v zahrádkářských obchodech.

Mohlo by vás zajímat:  Uchovejte si semínka z vlastní sklizně pro příští rok a těště se znovu na bohatou úrodu
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelně by se orchidej měla nejen hnojit, ale také zastříhávat. Odborníci rádi udělat to nad třetím oken stonku rostliny. Oživíte ji a další rok může zase kvést. Pokud se s rostlinou nic neděje nebo vidíte, že rostou jen listy, nezoufejte. Stačí něco přidat něco ubrat a květy se brzy objeví. Nicméně je to rostlina, která může kvést několik měsíců v kuse, což za námahu stojí.

Zdroj: https://www.thespruce.com/orchid-wont-bloom-1315978
Přidat na Seznam.cz